• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Berlinie

16:50, 28.08.2015
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Berlinie

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Berlinie
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Berlinie

Podziel się:   Więcej
- Nie mam żadnych wątpliwości, że naszym zadaniem jest budowanie strategicznych i jak najlepszych relacji z Niemcami. Także na poziomie państwowym. Bo działając razem jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z niemieckim prezydentem Joachimem Gauckiem. Duda podkreślił, dzięki tej współpracy na szczycie NATO będzie możliwe podjęcie dobrych decyzji, które poprawią bezpieczeństwo na przyszłość.

Przebywający w Berlinie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i jego partnerką Danielą Schadt. Wcześniej przeprowadził półgodzinną rozmowę z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Politycy rozmawiali przede wszystkim o polityce wschodniej, przyszłorocznym szczycie NATO oraz o kwestii imigrantów z Afryki Północnej.

– Ucieszymy się, jeżeli Europa zajmie wspólne stanowisko wobec uciekinierów – powiedział niemiecki przywódca. Podkreślił, że podczas spotkania z Andrzejem Dudą odniósł wrażenie, że zmiana prezydenta w Polsce nie oznacza zmiany nastawienia Polski do Niemiec. Zapowiedział wspólną kontynuację prowadzonej polityki.

Andrzej Duda podziękował nie tylko za miłe przyjęcie i udane rozmowy, ale także za postawę, jaką prezydent Niemiec od lat prezentuje wobec Polski. Wyjaśnił, że podczas spotkania rozmawiali o 25-leciu traktatu z 1991 roku o dobrym sąsiedztwie.

– Nie mamy żadnych wątpliwości, że naszym zadaniem jest budowanie strategicznych i jak najlepszych relacji z Niemcami. Także na poziomie państwowym. Bo działając razem jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo w przestrzeni europejskiej – mówił polski prezydent. Podkreślił, że liczy na to, że ta współpraca zaowocuje także na szczycie NATO, gdzie zostaną podjęte dobre decyzje, które poprawią bezpieczeństwo na przyszłość.

Przywódcy mieli rozmawiać także o wymianie młodzieży. Duda zdradził, że rozważane jest powołanie grupy ekspertów, którzy podsumują relacje polsko-niemieckie i stworzą mapę dotyczącą przyszłej współpracy polsko-niemieckiej na następne 25 lat.

– Jestem bardzo zadowolony z tego spotkania. Było to niezwykłe miłe. Wierzę, że rozpoczyna cały cykl spotkań, które będą prowadziły do pogłębiania przyjaźni polsko–niemieckiej – podsumował polski prezydent.
Trudny temat uchodźców

Padło też pytanie o krytykę, z jaką w Niemczech spotyka się polskie stanowisko w sprawie uchodźców.

– Jeżeli mówimy o solidarności europejskiej, to jedna z tych przestrzeni, gdzie powinniśmy się nawzajem rozumieć. Ja doskonale rozumiem sytuację w Niemczech, doskonale też wiem, jaka jest sytuacja w przestrzeni szerzej UE - myślę tu o uchodźcach, którzy cały czas napływają i z Syrii, i z Libii. To jest rzeczywiście bardzo trudne i ten problem musimy rozwiązać – powiedział polski prezydent. Podkreślił, że Polskę również dotykana falą uchodźców, choć nie w tym stopniu, jak dzieje się to w Niemczech.

– Natomiast faktem jest, że w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce. Mam takie dane, które otrzymałem z odpowiednich instytucji naszego państwa – dodał Duda. Zaznaczył, że Polsce zależy na tym, by konflikt na Ukrainie, który obecnie się tli, zakończył się.

Jak mówił, Polska prowadzi obecnie skuteczną politykę azylową, ale jeśli doszłoby do eskalacji konfliktu na Ukrainie, stanie w obliczu bardzo poważnego problemu. – Stąd kiedy mówimy dziś o solidarności europejskiej, to ja mówię o niej także z uwzględnieniem możliwości europejskich partnerów, takich jak Polska – przekonywał.

Źródło: tvp.info

zobacz również

    brak informacji