• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Różnica zdań między Szydło a Merkel ws. Nord Stream 2

10:45, 22.06.2016
Różnica zdań między Szydło a Merkel ws. Nord Stream 2

Różnica zdań między Szydło a Merkel ws. Nord Stream 2
Różnica zdań między Szydło a Merkel ws. Nord Stream 2

Podziel się:   Więcej
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Beata Szydło spotkały się w Berlinie na po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych. Podczas konferencji, podsumowującej rozmowy, padła kwestia kontrowersyjnego gazociągu. – Uważam, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy – powiedziała Angela Merkel. Z kolei Beata Szydło zaznaczyła, że jest to inwestycja, która dzieli Europę.

Kanclerz Niemiec relacjonowała, że podczas polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych w Berlinie odbyła się rozmowa na temat gazociągu Nord Stream 2. – Powiedziałam, że uważam, iż jest to projekt biznesowy – mówiła Merkel, odpowiadając na pytania dziennikarzy. Zaznaczyła, że musi on być realizowany zgodnie z prawem europejskim, międzynarodowym i krajowym.

– Rozumiem, że ze strony polskiej tutaj rodzą się pewne pytania, na ile to ogranicza dywersyfikację źródeł dostaw. Mamy wiele możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw – podkreśliła Merkel. Dodała, że ważne jest, by Ukraina i Słowacja nie były odcięte od transportu gazu, który jest dla nich ważny ekonomicznie.

Z kolei premier Beata Szydło zaznaczyła, że stanowisko Polski w sprawie Nord Stream 2 jest jasne. – My oczywiście uważamy, że to jest inwestycja, która dzieli Europę – powiedziała.

Przypomniała, że Polska wraz z innymi państwami wysłała do Komisji Europejskiej list, w którym sprzeciwia się budowie gazociągu. – Stoimy na stanowisku, że muszą być tutaj jasno określone przede wszystkim warunki i zdecydowanie powiedziane – tak jak zrobiła to KE – że nie ma wsparcia rządowego dla tej inwestycji – dodała Szydło. Zaznaczyła, że dla Polski najistotniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne.
„Wznowić obrady okrągłego stołu”

Konsultacje były częścią obchodów 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Merkel przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w Berlinie był prezydent Andrzej Duda, a później prezydent Niemiec Joachim Gauck przyjechał do Warszawy.

– Wykorzystaliśmy nasze konsultacje międzyrządowe, aby omówić całą gamę naszych relacji dwustronnych i podkreślić naszą dobrą współpracę – powiedziała Merkel.

– Jak dobre są nasze relacje, było widać w czasie obrad plenarnych, a także rozmów bilateralnych ministrów. Nie jest wcale oczywistością, że Polska i Niemcy dziś są tak dobrymi sąsiadami, tak dobrze współpracują. To jest bardzo poruszające – powiedziała kanclerz.

Merkel powiedziała, że rozmowy dotyczyły sytuacji Polaków i osób pochodzenia polskiego w Niemczech oraz intensyfikacji nauczania języka polskiego. – Chcemy wznowić obrady okrągłego stołu, który zajmuje się tym tematem. Zapowiedziałam, że będę raz jeszcze rozmawiać z premierami landów, jak jeszcze zintensyfikować naukę języka polskiego. Bawaria już zgłosiła gotowość. Dobrze funkcjonuje to w Nadrenii Północnej-Westfalii i w Brandenburgii – powiedziała kanclerz Niemiec.

Jak relacjonowała, w środę w Berlinie przedstawiony został wspólny podręcznik do nauczania historii, omówiono też temat zintensyfikowania wymiany młodzieży, podpisano też porozumienie ws. odbudowy szkół w Libanie.
Kanclerz Niemiec przypomniała również, że państwa NATO mają na celu zwiększenie wydatków obronnych do wysokości 2 proc. ich budżetów. . – Dwa procent budżetu na obronę – to postanowili wszyscy partnerzy w NATO, część tego ma iść na nowe inwestycje. Niemcy jeszcze nie osiągnęły tego celu. Obecnie osiągnęliśmy 1,2 proc. – powiedziała w środę w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel na wspólnej konferencji z premier Polski Beatą Szydło.

Źródło: PAP

zobacz również

    brak informacji