• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Szkoci decydują

17:11, 18.09.2014
Szkoci decydują

fot. archiwum
fot. archiwum

Podziel się:   Więcej
– Może być tak, że po ewentualnym odłączeniu się od Wielkiej Brytanii Szkoci powiedzą „nie” monarchii – mówił w TVP Info dr Janusz Sibora, badacz dziejów ceremoniału królewskiego. Gdyby jednak zdecydowali się podtrzymać ustrój, mogą chcieć powtórnej koronacji Elżbiety II. Ekspert wyjaśniał też m.in., jaka pieśń stałaby się hymnem Szkocji i jak wyglądałyby nowa flaga Szkocji i Union Jack po brytyjskim „rozwodzie”.

Według gościa TVP Info, Szkoci szybko poradziliby sobie z własną odrębnością, także w kwestii symboli narodowych. – Mają już Kamień Koronacyjny, czyli Kamień Przeznaczenia (Kamień ze Scone) i święto narodowe – 24 marca 2016 r. będzie ono obchodzone po raz pierwszy. Powrócą w ten sposób do święta z 1603 r., kiedy umarła Elżbieta I. Był to dzień, kiedy Anglia i Szkocja po raz ostatni były odrębnymi państwami – wyjaśniał dr Janusz Sibora. – Mają też swoją pieśń, jest to „Flowers of Scotland” z 1967 r. – dodał.

Ekspert odpowiedział także na pytanie, co stanie się ze słynnym Union Jackiem, czyli flagą Zjednoczonego Królestwa, w przypadku oderwania Szkocji od Wielkiej Brytanii. Jak stwierdził, większość specjalistów uważa, że jej obecny kształt ulegnie zmianie. – Prawdopodobnie będą to cztery ćwiartki flagi z powtórzonym Krzyżem Świętego Jerzego , Krzyżem Świętego Patryka dla Irlandii i smokiem dla Walii – opowiadał Sibora, który zaznaczył, że oczywiście możliwości stworzenia nowej flagi jest o wiele więcej.

– Szkocja jest państwem, które jest królestwem w ramach Zjednoczonego Królestwa. Najpierw połączyła się z Anglią w ten sposób, że była to unia personalna przez 100 lat od 1603 roku, a od 1707 roku była to unia realna. W takim układzie Szkoci dożyli tych czasów. Jeżeli teraz nastąpi rozwód, zakładając że tak może się zdarzyć, to będzie jeden król i dwa niezależne parlamenty – tłumaczył ekspert. – Tak było przez cały wiek XVII. Kiedy parlament obradował w Szkocji, a król był w Londynie, to podczas obrad do sali plenarnej przynoszono koronę króla i być może należy teraz koronować Elżbietę II na królową Szkocji, bo koronacja z 1953 r. może nie być dla Szkotów ważną koronacją – wyjaśniał badacz dziejów ceremoniału królewskiego.

Szkoci zdecydują w czwartek o niepodległości swojego kraju. Sondaże przed referendum nie dawały jednoznacznej przewagi unionistom, ani secesjonistom. Głosowanie zakończy się o godz. 23 czasu polskiego. O tym, czy Szkoci zagłosowali za pozostaniem ich kraju w Zjednoczonym Królestwie, czy jego odłączeniem, dowiemy się najprawdopodobniej w piątek rano.

Źródło: PAP, TVP Info

zobacz również

    brak informacji