• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Ukraina: Sądy po zamieszkach

Ukraina: Sądy po zamieszkach

13:39, 27.01.2014
Ukraina: Sądy po zamieszkach

Ukraina: Sądy po zamieszkach
Ukraina: Sądy po zamieszkach

Podziel się:   Więcej
Po nocnych zamieszkach w miastach na wschodzie Ukrainy trwają zatrzymania i procesy. Do interwencji milicji i oddziałów specjalnych wspieranych przez dresiarzy doszło między innymi w Dniepropietrowsku, Zaporożu i Czerkasach.

15 osób z kilkudziesięciu zatrzymanych w nocy w Dniepropietrowsku zostało skazanych na kary 2 miesięcy aresztu. Decyzja została podjęta przez sąd od razu po ich zatrzymaniu przed budynkiem Administracji Obwodowej. Członkowie rodzin mówią, że wielu z przywiezionych do sądu miało ślady pobicia.

W Czerkasach, gdzie także doszło do zamieszek, milicja stara się zatrzymywać uczestników nocnych zajść w szpitalach. Tam uczestników miejscowego protestu przyjechali wesprzeć kijowianie z Automajdanu. Protestujący próbowali zająć budynek Administracji Obwodowej. Gdy zaatakował Berkut, ukryli się we własnych samochodach, które zostały zniszczone przez funkcjonariuszy.

Wśród zatrzymanych jest jeden z liderów AutoMajdanu - Serhij Chadżynow. Do brutalnej pacyfikacji doszło też w Zaporożu, gdzie zatrzymano 30 osób. Tam również milicję wspomagali w biciu protestujących wynajęci dresiarze. Do manifestantów strzelano z broni pneumatycznej, rzucano w nich też granatami hukowymi. Po pacyfikacji manifestacji dresiarze łapali i bili wszystkich, którzy nie mieli białych wstążek, jakie sami nosili. Miejscowe szpitale są pełne rannych.

W Sumach manifestację oponentów władz rozbiły oddziały Berkutu. W dzień protestowało tam kilka tysięcy zwolenników opozycji, którzy weszli do budynku miejscowej administracji. Według relacji świadków, milicja zachowywała się bardzo agresywnie.

W ostatnich dniach zwolennicy Majdanu zdobyli siedziby Administracji Obwodowych w Winnicy, Czernihowie, Iwano-Frankowsku, Równem, Tarnopolu, Lwowie i Chmielnickim oraz Łucku, Żytomierzu, Czerniowcach i Połtawie.