• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Spis cudzołożnic” w TVP HD

09:45, 20.06.2011
„Spis cudzołożnic” w TVP HD Na polecenie dziekana Gustaw, docent na U.J., ma oprowadzić po Krakowie szwedzkiego humanistę, gościa uczelni. Zabytki nie wzbudzają entuzjazmu Bjorna; wieczór Szwed wolałby spędzić z kobietą. TVP HD piątek, godz. 22.25.

Na polecenie dziekana Gustaw, docent na U.J., ma oprowadzić po Krakowie szwedzkiego humanistę, gościa uczelni. Zabytki nie wzbudzają entuzjazmu Bjorna; wieczór Szwed wolałby spędzić z kobietą. TVP HD piątek, godz. 22.25.

fot. TVP
fot. TVP

Podziel się:   Więcej
Gustaw sięga do notesu, znajduje telefony do swoich znajomych, przyjaciółek i dawnych kochanek, które mogłyby stać się towarzyszkami wieczornej wyprawy. Wędrując ulicami Krakowa, "zaliczając" kolejne bary, bohater zaczyna przypominać sobie dawne namiętności, marzenia, miłości. Stopniowo wyłania się obraz uczuciowej klęski Gustawa. Gość ze Szwecji również poddaje się tej atmosferze i także wspomina swój spis cudzołożnic.

Debiut reżyserski Jerzego Stuhra. Na FPFF w Gdyni w 1994 film zdobył Nagrodę Specjalną Jury, a także nagrody dla Jerzego Stuhra i Jerzego Pilcha za dialogi oraz dla Stanisławy Celińskiej za rolę drugoplanową.

Scenariusz filmu został oparty na wydanej w roku 1992 powieści Jerzego Pilcha "Spis cudzołożnic. Proza podróżna". Na okładce książki widnieje napis: "Spis cudzołożnic" to groteskowa, pełna wyrafinowanej ironii relacja z jednego wieczoru i nocy w życiu bohatera, Gustawa, intelektualnego kabotyna, nieurzeczywistnionego artysty, grającego nieustannie przed sobą i ludźmi rolę pisarza - spadkobiercy najświetniejszych tradycji rodzimej i światowej literatury.

Obaj - Pilch i Stuhr - od lat mieszkają w Krakowie. Gdy Stuhr kończył polonistykę, Pilch ją zaczynał. "Książka Pilcha zafascynowała mnie głównie przez typ bohatera. Przecież to ten sam facet, przybierający różnorodne pozy, często tragiczne, którego niosę przez moje teatralno - filmowe życie. Jest mi on szalenie bliski przez swą śmieszność i tragizm" - wyznał w jednym z wywiadów Jerzy Stuhr.

Komedia, 90 min, Polska 1994

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Stuhr

Zdjęcia: Witold Adamek

Muzyka: Stanisław Radwan

Obsada: Jerzy Stuhr, Proeben Osterfelt, Jan Peszek, Dorota Pomykała, Stanisława Celińska, Bożena Adamek, Jan Frycz, Anna Radwan, Małgorzata Hajewska - Krzysztofik, Agnieszka Wagner, Agnieszka Wróblewska, Edyta Olszówka i inni

zobacz również

  brak informacji