• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Powrót płk. Langera, ojca złamania szyfrów Enigmy

16:20, 03.12.2010
Powrót płk. Langera, ojca złamania szyfrów Enigmy 10 grudnia 2010 roku odbędą się w Cieszynie uroczystości pogrzebowe płk. Gwido Karola Langera. Był on wieloletnim szefem polskiego Biura Szyfrów i współtwórcą złamania szyfrów Enigmy.

10 grudnia 2010 roku odbędą się w Cieszynie uroczystości pogrzebowe płk. Gwido Karola Langera. Był on wieloletnim szefem polskiego Biura Szyfrów i współtwórcą złamania szyfrów Enigmy.

Złamanie szyfru Enigmy to wielki polski sukces (fot. TVP)
Złamanie szyfru Enigmy to wielki polski sukces (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
Urodził się 2 września 1894 r. w Żylinie. Młodość spędził w Cieszynie, z którego wywodziła się jego rodzina. W czasie I wojny światowej był oficerem w armii austriackiej, następnie służył w polskiej dywizji syberyjskiej. Kilkakrotnie odnosił ranny, dwukrotnie przebywał w niewoli. Po ucieczce z sowieckiego obozu wrócił do służby w Wojsku Polskim. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie powierzono mu kierowanie referatem mobilizacji w Sztabie Generalnym, a następnie został powołany na stanowisko szefa sztabu 1. Dywizji Piechoty Legionów.

W 1930 r. objął kierownictwo Biura Szyfrów, które pod jego zwierzchnictwem odniosło największe sukcesy, łamiąc w 1932 r. szyfry niemieckiej Enigmy. W lipcu 1939 r. przekazał sekret łamania szyfrów Enigmy aliantom. Dzięki temu państwa alianckie uzyskały narzędzie w sposób istotny przyczyniające się do ich zwycięstwa w nadchodzącej wojnie.

Po 1939 r. płk Gwido Langer kierował ekipą kryptologów we Francji i Afryce Północnej. W 1943 r. został aresztowany przez Niemców i do maja 1945 r. przebywał w niewoli. Przesłuchiwany przez Niemców nie ujawnił faktu złamania szyfrów Enigmy. Po wyzwoleniu z obozu wyjechał do Londynu, gdzie – pomimo ogromnych zasług – przyjęto go bardzo chłodno. W 1947 r. został zdemobilizowany. Zmarł przedwcześnie 30 marca 1948 r. w szkockim Kinross. Pochowany został w niedalekim Perth.

W Polsce niejednokrotnie oddawano sprawiedliwość znakomitym matematykom, którzy złamali Enigmę: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. W ich cieniu do dziś pozostaje postać pułkownika Gwidona Langera, ich dowódcy.

Z inicjatywy  dr Jana Stanisława Ciechanowskiego, pełniącego obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zostały podjęte starania w celu sprowadzenia szczątków płk Gwido Langera do kraju, do rodzinnego Cieszyna. Władze samorządowe Cieszyna poparły inicjatywę.
 
Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie płk. Gwido Langera Krzyżem Wielkim Polonia Restituta. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział rodzina płk Gwido Langera, przybyła zza granicy córka i wnuczka oraz przedstawiciele władz państwowych i wojskowych.
 
 
 
 
...