Sensacje XX wieku

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego

20:18, 20.03.2015
Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego – Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” to wspólna produkcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel. Cieszy nas, że TVP cenią tacy partnerzy jak National Geographic. – mówił prezes TVP, Juliusz Braun. – Jestem przekonany, że to także ważne dla naszych widzów, którzy cenią i lubią znakomity program Bogusława Wołoszańskiego.

– Nowe odcinki „Sensacji XX wieku” to wspólna produkcja Telewizji Polskiej i National Geographic Channel. Cieszy nas, że TVP cenią tacy partnerzy jak National Geographic. – mówił prezes TVP, Juliusz Braun. – Jestem przekonany, że to także ważne dla naszych widzów, którzy cenią i lubią znakomity program Bogusława Wołoszańskiego.

Bogusław Wołoszański prezes Juliusz Braun (fot. TVP)
Bogusław Wołoszański prezes Juliusz Braun (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
„Sensacje XX wieku” pojawiły się w Telewizji Polskiej we wrześniu 1983 r. szybko zdobywając uznanie widzów niekonwencjonalnym sposobem przedstawiania najważniejszych wydarzeń oraz procesów politycznych, gospodarczych i militarnych XX wieku.

– Widzowie National Geographic Channel bardzo doceniają lokalne produkcje na naszym kanale, a „Sensacje XX wieku” należą do chętnie oglądanych propozycji, dlatego jestem przekonany, że nowe odcinki, które wyprodukujemy wspólnie z Telewizją Polską, spotkają się z ich dużym zainteresowaniem i uznaniem – powiedział Carlos Ortega – wiceprezes wykonawczy FOX International Channels na Europę Środkową i Wschodnią

Przez minionych 30 lat program przechodził wiele przeobrażeń. Od pierwszych odcinków nagrywanych w studiu telewizyjnym, poprzez realizacje w miejscach, w których rozgrywała się historia (warownie linii Maginota, tunele pod Verdun, twierdza Eben Emael, Hiroszima, port Inchon w Korei Płd., willa Hitlera na górze Kehlstein), aż do wielkich widowisk historycznych z udziałem najlepszych polskich aktorów i dziesiątków statystów (Katyń, wojna polsko-bolszewicka, bitwa nad Bzurą, bitwa pod Mokrą itp).

Doświadczenia z realizacji „Sensacji XX wieku” pozwoliły twórcy cyklu wyprodukować 13-odcinkowy serial dla TVP1 „Tajemnica twierdzy szyfrów” z udziałem znakomitych polskich aktorów, m.in.: Pawła Małaszyńskiego, Jana Frycza, Karoliny Gruszki, Borysa Szyca. Serial nie tylko zyskał najwyższe oceny widzów i historyków, ale został zakupiony przez zagraniczne telewizje (m.in. szwedzką, węgierską, słowacką, japońską).

Widowiska „Sensacji XX wieku”, powtórnie emitowane w TVP Historia oraz zakupione przez National Geographic Channel, zyskały rekordową oglądalność, co przyczyniło się do podjęcia przez Telewizję Polską i National Geographic Channel decyzji o wspólnej produkcji 10. nowych odcinków programu.

W nowym cyklu powstaną m.in. widowiska poświęcone takim tematom jak: nieznane działania największego wroga Hitlera - Heinricha Himmlera; czy złamanie przez polskich kryptologów niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”.