• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

o tvp historia

15:52, 16.08.2010
o tvp historia


Podziel się:   Więcej
TVP Historia jest wyspecjalizowanym kanałem tematycznym Telewizji Polskiej, którego zadaniem jest dostarczenie widzom programów o szeroko rozumianej tematyce historycznej z zakresu historii Polski oraz historii powszechnej. Jej celem jest prezentowanie procesów historycznych, które nadają sens współczesności. TVP Historia popularyzuje wiedzę o dziedzictwie historycznym i kulturowym regionów, Polski, Europy i świata, budzi zainteresowanie widzów historią różnych aspektów działań ludzi, przedstawia współczesne wydarzenia w kontekście procesów i uwarunkowań historycznych, kształtuje poczucie europejskiej i narodowej tożsamości kulturowej i historycznej. W programie prezentowane są wyniki badań historyków oraz lokalne i regionalne wydarzenia i inicjatywy związane z kultywowaniem dziedzictwa narodowego. Na antenie TVP Historia zobaczyć można najwybitniejsze i najciekawsze programy z dorobku TVP, filmy fabularne, dokumentalne i reportaże. Prezentowane są sylwetki bohaterów historycznych oraz przypominamy o rocznicach ważnych wydarzeń.

W ofercie TVP Historia znajdują się filmy i programy dotyczące różnych epok historycznych – od starożytności aż po historię współczesną. Historia pokazywana jest w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności, nie tylko historia polityczna lecz także historia kultury, sztuki, historia życia codziennego np. historia ubioru, smaków, sportu, a także zagadnienia związane z historią naturalną, dziejami cywilizacji, odkryciami nauki i techniki. TVP Historia ma swojej ofercie interesujące propozycje dla miłośników militariów różnych epok i entuzjastów rekonstrukcji historycznych bitew, archeologii. TVP Historia prezentuje także zagadnienia związane z historiami małych ojczyzn różnych regionów zarówno Polski jak Europy i świata.

TVP Historia obficie korzysta z bogatych archiwów telewizyjnych. Wiele materiałów to bezcenne świadectwa epok, w których powstawały. Prezentujemy zapisy różnych wydarzeń „bez komentarza”, a także Dzienniki Telewizyjne z lat osiemdziesiątych oraz archiwalne programy publicystyczne. Na antenie TVP Historia pokazywane są głównie polskie i zagraniczne filmy dokumentalne. Chętnie oglądane są także filmy fabularne i seriale o tematyce historycznej oraz magazyny i reportaże.
Historia stacji

2 sierpnia 2006 r. został złożony wniosek o przyznanie koncesji do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z początku kanał nadawał program w godz. 15.00-23.00. Rok później, 25 czerwca 2007 r., wydłużono czas antenowy. Program nadawany był od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-00.00, natomiast w weekendy w godz. 8.00-0.00, zmniejszona została także ilość powtórek programów. We września 2008 r. stacja rozpoczęła nadawanie zagranicznych produkcji z napisami w języku polskim. W październiku 2010 r. TVP Historia stała się kanałem ogólnopolskim. W maju 2012 r. kanał ponownie wydłużył czas antenowy i nadaje od 07.30 do 3:00

Zasięg techniczny

TVP Historia jest kanałem niekodowanym dostępnym w większości dużych sieci kablowych. Program TVP Historia jest remitowany także za granicą przez 4 kontrahentów. Od października 2010 r., dzięki uruchomieniu przez TVP S.A. naziemnej platformy cyfrowej, TVP Historia staje się kanałem ogólnopolskim (docelowy zasięg 98% odbiorców krajowych). Warunkiem odbierania bezpłatnego sygnału naziemnego jest posiadanie odbiornika MPEG-4 lub dekodera do telewizora starego typu.
Stałe programy

• Cafe Historia – rozmowa o historycznym kontekście współczesnych wydarzeń

• Ex Libris – przewodnik po literaturze historycznej

• Flesz Historii – aktualności ze świata historii

• Migawki z PRL-u – filmowe felietony o absurdach życia w poprzedniej epoce

• Polska i świat z historią w tle – reportaże o nieznanych faktach z polskiej historii

• Spór o Historię – debaty historyków o kontrowersyjnych tematach z historii Polski

• Koło historii • Kino Festiwalowe – filmy dokumentalne prezentowane na festiwalach filmowych

Kontakt

TVP Historia

ul. J.P. Woronicza 17

00-999 Warszawa

e-mail:historia@tvp.pl

zobacz również