W swojej niezwykle zajmującej książce Andrew Roberts wykazuje, że wojna między Zjednoczonym Królestwem a Francją była nie tylko wojną dwóch armii, dwóch systemów politycznych i spojrzeń na Europę, lecz także osobistym starciem między dwoma bohaterami.
To pozycja ciekawa i kontrowersyjna – po części jest to porównawcza biografia, po części analiza ich rywalizacji – w wielu sferach życia.
Główną jej tezą jest założenie, że – pomimo różnic – Napoleon i Wellington mieli ze sobą więcej wspólnego, niż oni sami lub ich zwolennicy byliby skłonni przyznać.
„Andrew Roberts wkroczył przebojem w poczet historyków napoleońskich, starł się z najwybitniejszymi z nich i odesłał do domu z połamanymi kośćmi. Mogą już nigdy nie wrócić do dawnej formy”
— Allan Mallinson, „The Times”
KSIĄŻKĘ PATRONATEM MEDIALNYM OBJĘLI: „Polska Zbrojna”, TVP Historia, „FOCUS Historia”, „21. Wiek Revue”, Ciekawostki historyczne, Kresy.pl, Arsenał.org.