II wojna światowa

fakty

„Defilada...” Führera

Fot. mat.filmowe (c)
Hitler zakładał nie tylko podporządkowanie Europy Rzeszy, ale też wymordowanie milionów jej mieszkańców. Zobacz film dokumentalny „Defilada zwycięzców” wideo »

ORP Orzeł - tajemnicze zatonięcie

Fot. kadr z programu „Było nie minęło” (c)
Orzeł był jednym z najnowocześniejszych okrętów podwodnych, biorących udział w kampanii wrześniowej w Polsce. Zobacz poszukiwania jego wraku. wideo »

ludzie


As lotnictwa myśliwskiego

Fot. PAP/A.Hawałej (c)
Był prawdopodobnie najlepszym pilotem myśliwskim podczas II wojny. Gen. Stanisław Skalski – 240 lotów bojowych i 22 zestrzelone samoloty nieprzyjaciela. wideo »

Prawda o Pileckim

Fot. PAP/A.Reszko (c)
Gdy wybuchła II wojna światowa stanął do walki, kontynuował ją w konspiracji i Powstaniu Warszawskim. W PRL był na cenzurowanym. wideo »

wspomnienia


„Roznosiciele radości” w powstaniu

Roznosiciele radości (fot. TVP) (c)
Były ich zaledwie dwie setki. Ryzykując życie, przenieśli ok. 150 tys. listów i paczek. Zobacz opowieść o najmłodszych żołnierzach Warszawy. wideo »

Całowałem ślady partyzantów

Fot. PAP/G.Michałowski (c)
Ks. Jan Sikorski wojnę spędził w Warszawie, Choszczówce i Niemczech, gdzie wywieziony doczekał jej końca. Jak wspomina powrót do Polski? wideo »

ankieta

Wobec agresji niemieckiej (1 września) i radzieckiej (17 września) na Polskę, rząd polski zdecydował się na przeniesienie się poza granice kraju. Członkowie rządu z 17/18 września przekroczyli granicę z Rumunią w: