II wojna światowa

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

II wojna światowa - Podziemne miasto - film dokumentalny

Fot. TVP Podziemny Wrocław był szeroko opisany w książce Marka Krajewskiego „Festung Breslau”. Autor przedstawiał w niej mroczne tunele, które rozciągały się pod prawie całym miastem. Niemcy, którzy bronili miasta przed atakiem Rosjan, przemieszczali się nimi, a także mieli tam założone podziemne szpitale i magazyny, a nawet nowoczesne metro. Film jest próbą »  
00:25:18

II wojna światowa - Goralenvolk

TVP „Przekazuję cały swój majątek... na rzecz oddziału partyzanckiego „Kurniawa” z własnej nieprzymuszonej woli, jako jedyne zadośćuczynienie dla Narodu Polskiego" – tak wyglądała ostatnia wola Wacława Krzeptowskiego, jednego z liderów społeczności góralskiej, powieszonego w styczniu 1945 roku w Kościelisku za kolaborację z hitlerowcami. To był ostatni rozdział przemilczanej historii Polski, który »  
00:55:58

II wojna światowa - Cisza przed burzą

image Jak wyglądała sytuacja społeczno-polityczna we Wrocławiu i III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej? Czasy narodowego socjalizmu wspominają w dokumencie Niemcy, którzy w czasie wybuchu wojny byli dziećmi, ich rodzice natomiast właścicielami majątków na Śląsku. Film oprócz wspomnień, w których odżywa atmosfera codzienności lat '30, zawiera również wyjątkowe materiały m.in.: »  
00:27:14

II wojna światowa - Katyń - zbrodnia i wielkie kłamstwo

foto Program przypomina o zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu oraz o wydarzeniach ostatnich 60 lat związanych z próbą zrzucenia odpowiedzialności za tę zbrodnię na Niemców i walką Polaków o ujawnienie całej prawdy. Wydarzenia katyńskie komentują: ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich, profesor Paweł Wieczorkiewicz - historyk XX »  
00:26:45

II wojna światowa - A lato było piękne tego roku

fot. TVP 1 września 1939 roku był pięknym, słonecznym dniem. Bohaterowie dokumentu - opowiadający o pierwszym miesiącu wojny mieszkańcy Polski - byli w momencie jej wybuchu bardzo młodzi. Pierwsze bombardowania, pierwsza ucieczka przed Niemcami, oznaczały koniec spokojnych wakacji i początek wojennej wędrówki. Wspomnienia cywilów dotyczące prób prymitywnego zabezpieczania okien, pierwszych masek gazowych, »  
00:28:09

II wojna światowa - Marsz wyzwolicieli

im Największa w historii koncentracja Armii Czerwonej została rozbita w przededniu „wyzwolicielskiego marszu na zachód”. Niezwykła lekcja historii prowadzona przez Suworowa zostaje zweryfikowana przez polskich wojskowych – wykładowców Wyższej Szkoły Oficerskiej, którzy na historycznej mapie Europy rozegrają na użytek filmu „grę sztabową”: sprawdzą, jakie praktyczne wnioski wyciągnąć można z „lekcji Suworowa”. »  
00:56:35