II wojna światowa

wideo

widok: opisy | miniaturki
sortuj: rosnąco | malejąco

II wojna światowa - Podziemne miasto - film dokumentalny

Fot. TVP Podziemny Wrocław był szeroko opisany w książce Marka Krajewskiego „Festung Breslau”. Autor przedstawiał w niej mroczne tunele, które rozciągały się pod prawie całym miastem. Niemcy, którzy bronili miasta przed atakiem Rosjan, przemieszczali się nimi, a także mieli tam założone podziemne szpitale i magazyny, a nawet nowoczesne metro. Film jest próbą »  
00:25:18

II wojna światowa - Goralenvolk

TVP „Przekazuję cały swój majątek... na rzecz oddziału partyzanckiego „Kurniawa” z własnej nieprzymuszonej woli, jako jedyne zadośćuczynienie dla Narodu Polskiego" – tak wyglądała ostatnia wola Wacława Krzeptowskiego, jednego z liderów społeczności góralskiej, powieszonego w styczniu 1945 roku w Kościelisku za kolaborację z hitlerowcami. To był ostatni rozdział przemilczanej historii Polski, który »  
00:55:58

II wojna światowa - Wieluń 4.40

image 1 września 1939 roku z lotniska w Nieder-Ellguth wystartowało 29 bombowców nurkujących JU 87 B. O 4.40 czasu miejscowego spadły pierwsze bomby na zachodnią część Wielunia. Drugi nalot nastąpił pół godziny po pierwszym. Tym razem celem ataku była wschodnia część miasta. Centrum zbombardowano 27 minut później. W niespełna półtorej godziny »  
00:19:59

II wojna światowa - Zaczęło się w Polsce. Cisza przed burzą

image Jak wyglądała sytuacja społeczno-polityczna we Wrocławiu i III Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej? Czasy narodowego socjalizmu wspominają w dokumencie Niemcy, którzy w czasie wybuchu wojny byli dziećmi, ich rodzice natomiast właścicielami majątków na Śląsku. Film oprócz wspomnień, w których odżywa atmosfera codzienności lat '30, zawiera również wyjątkowe materiały m.in.: »  
00:27:14

II wojna światowa - Katyń - zbrodnia i wielkie kłamstwo

foto Program przypomina o zbrodni dokonanej na polskich oficerach w Katyniu oraz o wydarzeniach ostatnich 60 lat związanych z próbą zrzucenia odpowiedzialności za tę zbrodnię na Niemców i walką Polaków o ujawnienie całej prawdy. Wydarzenia katyńskie komentują: ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski - kapelan Rodzin Katyńskich, profesor Paweł Wieczorkiewicz - historyk XX »  
00:26:45

II wojna światowa - Defilada zwycięzców

image Kto rozpętał drugą wojnę światową? Odpowiedź: Hitler i nazistowskie Niemcy jest, w świetle najnowszych ustaleń, co najmniej niewystarczająca. Zdaniem Wiktora Suworowa, którego publikacje zyskują coraz szersze uznanie wśród historyków, prawidłowa odpowiedź brzmi: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Autorzy filmu prezentują w filmie tezy Suworowa i poddają je weryfikacji. Szukając odpowiedzi na »  
00:48:43