historia / dokumenty / Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa / Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa

Wybrany materiał jest płatny

mam już kod

Materiały płatne są dostępne tylko na przeglądarkach komputerowych

 
 
...
 

Atak Hitlera na Polskę. Jak rozpoczęła się II wojna światowa


Pierwszymi ofiarami niemieckiej agresji na Polskę stali się mieszkańcy Wielunia. Atak na to miasto 1 września 1939 roku o 4.20 nad ranem poprzedził słynny szturm Niemców na Westerplatte. Celem nalotów na miejscowość zupełnie pozbawioną znaczenia militarnego według Josepha Goebbelsa, jednego z pomysłodawców akcji, było zastraszenie polskiej ludności i wywołanie paniki na tyłach polskiego frontu. Podczas bombardowania zniszczeniu uległo 75 procent zabudowy miasta, zginęło około 1200 osób. Twórcy dotarli do mieszkańców Wielunia, którzy w 1939 roku przeżyli atak niemieckiego lotnictwa. W filmie nie zabrakło również świadectwa drugiej ze stron.

W filmie występują mieszkający w 1939 roku w Wieluniu - Jan Tyszler (miał wtedy 7 lat), Zbigniew Chudy (miał wtedy 7 lat), Zofia Burchacińska (miała wtedy 11 lat) oraz walczący w 1939 roku w Polsce żołnierze niemieccy: Heinz Maronde, Gerhard Richter, Günter Sieling, Wilhelm Simonsohn. Film zawiera także wypowiedzi naukowców specjalizujących się w historii Polski i stosunków polsko-niemieckich: prof. Dietera Bingena (Instytut Niemiecko- Polski, Darmstadt), prof. Normana Davies’a (Uniwersytet w Oksfordzie) oraz mieszkającego na emigracji rosyjskiego pisarza Wiktora Suworowa.

„Atak Hitlera na Polskę”, Polska/Niemcy 2009
Reżyseria: Nadine Klemens /(Deutsche Welle) i Jana Strękowskiego (TVP).
Scenariusz: Nadine Klemens, Elżbieta Nekanda-Trepka.
Zdjęcia: Andy Cotton, Adam Fręśko, Paweł Pełech, Jörn Schäfer.
Dźwięk: Stanisław Kolenda. Montaż: Paweł Deliś, Rafał Bryll, Jörn Schäfer.
Producent: Witold Będkowski, Peter Bardehle.
Produkcja: Agencja Filmowa TVP S.A., Vidicom Media GmbH & Co KG na zlecenie Deutsche Welle i Telewizji Polskiej S.A., 2009 r.

Jak kupować w serwisie?

  1. Wyszukaj interesujący Cię film lub odcinek serialu.
  2. Na stronie z wybranym materiałem wybierz płatność jednorazową za pomocą SMS lub przelewu.
  3. Po otrzymaniu kodu (przelew / karta -na stronie płatności w systemie DotPay; SMS - w wypadku płatności premium SMS) kliknij w link „Masz już kod? Aktywuj go!"
  4. W wywołanym oknie pop-up wpisz otrzymany kod. Gotowe!
Pamiętaj: na aktywację kodu masz 30 dni od momentu zakupu. 
Ważność każdej licencji to 24 godziny. Oznacza to, że odtworzony w ramach pakietu/kodu odcinek lub film możesz odtwarzać dowolną ilość razy w ciągu 24 godzin.