Wielki Test z Historii – Polskie powstania

 • Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Wielki Test z Historii. Polskie Powstania”

14:23, 01.11.2013
„Wielki Test z Historii. Polskie Powstania” Który z kosynierów zgasił czapką lont rosyjskiej armaty podczas bitwy pod Racławicami? Czy Reduta Ordona, opisana w słynnym wierszu Adama Mickiewicza, mogła być wysadzona… przez przypadek? Na podobne pytania odpowiadali uczestnicy Wielkiego Testu z Historii, który odbył się 11 listopada w TVP1.

Który z kosynierów zgasił czapką lont rosyjskiej armaty podczas bitwy pod Racławicami? Czy Reduta Ordona, opisana w słynnym wierszu Adama Mickiewicza, mogła być wysadzona… przez przypadek? Na podobne pytania odpowiadali uczestnicy Wielkiego Testu z Historii, który odbył się 11 listopada w TVP1.

Paulina Chylińska i Maciej Orłoś poprowadzą Wielki Test z Historii
Paulina Chylińska i Maciej Orłoś poprowadzą Wielki Test z Historii

Podziel się:   Więcej
Widzowie i goście w studio mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę z polskiej historii na przestrzeni prawie 130 lat – od insurekcji kościuszkowskiej, przez powstania - listopadowe, styczniowe, aż do powstań związanych z odzyskaniem niepodległości po I Wojnie Światowej (wielkopolskie i śląskie). Poznali styl życia i ubierania się ówczesnych Polaków. Dowiedzieli się, co sąsiedzi myślą o naszych cechach narodowych i jak rozwijały się inne kraje, gdy na naszych ziemiach trwały walki powstańcze. W związku ze 150. rocznicą wybuchu, szczególną uwagę poświęcono jednak Powstaniu Styczniowemu.

Pytania zostały podzielone na 5 rund. Przydała się wiedza zapamiętana ze szkoły, ale dobrą podpowiedzią mogły być też skojarzenia filmowe, literackie czy muzyczne. Bo okres zaborów to nie tylko walki o niepodległość – w tym czasie wspaniałe dzieła tworzyli wybitni polscy malarze, kompozytorzy, pisarze i poeci.

W studiu telewizyjnym na pytania odpowiadali znani aktorzy, sportowcy, politycy i dziennikarze. Zwycięzcami zostali jednak Hubert Biskupski i Bolesław Piecha, którzy niemal bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania.

Widzowie mogli czynnie uczestniczyć w zabawie, rozwiązując test w internecie (www.interia.pl) i na urządzeniach mobilnych (tvp powstania).

Podczas Testu wystąpił: zespół LemOn i Marcin Duże Pe.

 
 
 
...
 

zobacz również

  brak informacji