• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

78. rocznica egzekucji w Magdalence

09:10, 29.05.2020
78. rocznica egzekucji w Magdalence 28 maja 1942 roku w Lesie Sękocińskim, koło Magdalenki, stracono 224 więźniów Pawiaka. Jak co roku Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie złoży hołd pomordowanym.

28 maja 1942 roku w Lesie Sękocińskim, koło Magdalenki, stracono 224 więźniów Pawiaka. Jak co roku Muzeum Więzienia Pawiak, oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie złoży hołd pomordowanym.

obrazek1
obrazek1

Podziel się:   Więcej
W związku z 78. rocznicą egzekucji, o godzinie 12.00 pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego, odbyło się symboliczne uczczenie pomordowanych poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Trzy godziny później, o 15.00, w kościele św. Marii Magdaleny w Magdalence, odbyła się msza święta transmitowana na Facebooku Muzeum Niepodległości.

26 maja 1942 r. dwaj oficerowie Sicherheitsdienst dokonali oględzin terenu w pobliżu Magdalenki. Dzień później, 27 maja odbyło się pospieszne formowanie transportu na egzekucję. Więźniów zabierano z cel niespodziewanie.

Między godzinami trzecią w nocy a dziewiątą rano ofiary wywieziono do Lasu Sękocińskiego koło Magdalenki. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie czwartej rano.

Ofiary zamordowano strzałami z broni maszynowej i spoczęły one w trzech położonych obok siebie zbiorowych mogiłach. Aby ukryć ślady zbrodni Niemcy zamaskowali miejsce egzekucji zasadzając tam małe brzózki. Stracono 202 mężczyzn i 22 kobiety.

O tych wydarzeniach opowiada Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak, na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube: www.youtube.com/watch?v=MiBeadGE_hg
www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/