• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Naramie

12:15, 04.02.2016
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Naramie 6 marca 2016 r. w podkrakowskiej Naramie odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z Biegiem Pamięci.

6 marca 2016 r. w podkrakowskiej Naramie odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, połączone z Biegiem Pamięci.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

Organizatorzy pragną uczcić tych Bohaterów, którzy stanęli do walki z komunistycznym zniewoleniem po 1945 roku, a szczególnie przypomnieć postać Jerzego Wacyka, syna nauczycieli ze szkoły w Naramie. W czasie II wojny światowej był on żołnierzem Zgrupowania „Żelbet” Armii Krajowej, a następnie zaangażował się w działalność antykomunistycznej Ligi Walki z Bolszewizmem. Został aresztowany w 1946 r. w Krakowie i skazany na karę śmierci przez sędziego stalinowskiego Jerzego Haraschina, zwanego „Krwawym Julkiem”, który podobne wyroki zasądził wobec 65 innych patriotów. Karę tę zamieniono mu potem na dożywocie (choć kilka miesięcy przesiedział w celi śmierci). Karę odbywał w ciężkich więzieniach w Rawiczu i Wronkach. Wolność odzyskał w czerwcu 1956 roku. Po założeniu rodziny zamieszkał w Częstochowie. Zmarł w 1988 roku.

W uroczystości, która rozpocznie się Mszą św. w kościele parafialnym w Naramie, wezmą udział m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz kpt. Stanisław Szuro, jeden z Żołnierzy Niezłomnych. Chętni wezmą udział w Biegu Pamięci, który odbędzie się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych, gimnazjum oraz „open”. Uroczystości towarzyszyć będą m.in.: pokaz broni i wyposażenia wojskowego (zarówno historycznych jak i współczesnych), warsztaty ratownictwa i pierwszej pomocy, pokaz walki wręcz przeprowadzony przez uczniów klas mundurowych, kwesta na rzecz Fundacji im. Brata Alberta oraz promocja książek historycznych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na: www.ltsnovinarama.futbolowo.pl i www.facebook.com/NoviNarama. Patronatem medialnym wydarzenie objęła TVP Historia. Serdecznie zapraszamy!