• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Gala Finałowa II Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”

09:33, 05.05.2015
Gala Finałowa II Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa” 24 kwietnia 2015r. odbyła się Gala Finałowa II Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”. Stanowiła ona podsumowanie drugiej edycji tego Konkursu.

24 kwietnia 2015r. odbyła się Gala Finałowa II Konkursu Historycznego „Polska… Nasza Niepodległa”. Stanowiła ona podsumowanie drugiej edycji tego Konkursu.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej
Organizatorami Konkursu byli: Dyrekcja oraz nauczyciele historii, wos i świetlicy Zespołu Szkół Budowlano – Geodezyjnych w Białymstoku. Patronatem Honorowym Konkurs objęli: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku. Patronat Edukacyjny sprawowali: Muzeum Historii Polski w Warszawie, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Solidarność Oświatowa w Białymstoku, Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku, Kino „Helios” w Białymstoku, Wydawnictwo „Bellona” oraz Wydawnictwo Nowa Era. Patronat medialny pełnili: TVP „Historia” oraz TVP Białystok.
Inicjatywę konkursu nauczyciele ZSBG podjęli w nawiązaniu do Patrona szkoły profesora Stefana Władysława Bryły. Był to wybitny uczony, inżynier, konstruktor, żołnierz Legionów Polskich, profesor światowej sławy w zakresie konstrukcji metalowych i spawanych, społecznik, zamordowany przez Niemców w 1943 roku za organizowanie tajnego nauczania. Pamięć o tak wybitnym Patronie zobowiązuje do dbania o tradycję i historię. Konkurs miał na celu ukazać, że także w szkołach zawodowych i technicznych można i trzeba promować postawę patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń, ukazując jak cenną wartością jest wolność i niepodległość, o którą walczyli.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości, to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach naszego kraju, które ukształtowało następne pokolenie walczące za swój kraj w czasie II wojny światowej. W 2018 roku będziemy obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś 2 lata później setną rocznicę jednego z największych zwycięstw militarnych oręża polskiego – Bitwy Warszawskiej. Konkurs nauczył młodzież, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a o dobro ojczyzny trzeba dbać, na co dzień. W obecnym świecie, w którym relatywizuje się wiele pozytywnych wartości, rozwijanie w młodym pokoleniu miłości do Ojczyzny jest ważne, ponieważ coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża z kraju. Konkurs promował ideę wolności oraz suwerenności narodów i państw; uczył szacunku dla podstawowych praw człowieka oraz innych narodów i kultur. Kształtował postawę aktywnego uczestnictwa w życiu publicznym poprzez poznawanie losów własnej Ojczyzny. Promował wśród uczniów poszukiwanie różnych źródeł informacji o przeszłości Polski oraz własnego regionu, docieranie do świadków historii, a także poznawanie wydarzeń z przeszłości swojego regionu, miasta, powiatu; uczył szacunku dla polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Konkurs ogłoszony został w listopadzie 2014r. i przez kilka miesięcy do lutego 2015r. uczniowie z całej Polski przygotowywali prace w pięciu kategoriach: praca plastyczna (rysunek, plakat), prezentacja multimedialna/film, kolaż zdjęć, przewodnik/folder/album, mogli wziąć udział także w Teście wiedzy, którego finał odbył się z wykorzystaniem platformy MOODLE.
Na Galę Finałową 24 kwietnia przybyli licznie nauczyciele i uczniowie z wielu miast m.in.: Białegostoku, Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Łomży, Warszawy, Pleśnej, Grajewa, Legionowa, Stalowej Woli, Bielska Podlaskiego, Łodzi, Żabna, Mińska Mazowieckiego i wielu innych miast (łącznie ponad 100 osób). Galę uświetnili zaproszeni goście: Pan Waldemar Pawłowski reprezentujący Prezydenta Miasta Białegostoku, Pani Iwona Górska Kierownik Ośrodka Terenowego w Białymstoku Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Pani dr Ewa Rogalewska z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Pan Marek Kietliński Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku, Pan Jarosław Dźwigaj z Solidarności Oświatowej w Białymstoku, Pani Anna Kietlińska Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Małgorzata Sutuła Dyrektor ZSBG w Białymstoku. Galę poprowadzili uczniowie naszej szkoły: Justyna Małyszko, Szymon Nowik, Anita Lewicka i Olgierd Abramowicz. Spotkanie uatrakcyjniła część artystyczna przygotowana przez uczniów ZSBG: Pawła Reduchę i Pawła Karpowicza, którzy wykonali trzy piosenki. Krótki wykład nt. „Białystok w czasie I wojny światowej” wygłosił Pan Piotr Niziołek z Muzeum Historycznego w Białymstoku. Następnie wręczono nagrody i dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w Konkursie oraz podziękowania nauczycielom za przygotowanie młodzieży. Pani Dyrektor wręczyła także dyplomy patronom Konkursu dziękując za współpracę i pomoc w realizacji naszego przedsięwzięcia. Uroczystości towarzyszyła wystawa nagrodzonych prac.