• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Komitet Obrony Robotników – pamięć i znaczenie

12:07, 20.09.2016
Komitet Obrony Robotników – pamięć i znaczenie W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi a także z okazji 40 rocznicy powołania Komitetu Obrony Robotników, serdecznie zapraszamy na specjale spotkanie z cyklu Plus czy minus – konfrontacje historyczne, zatytułowane: <b>Komitet Obrony Robotników – pamięć i znaczenie </b>

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi a także z okazji 40 rocznicy powołania Komitetu Obrony Robotników, serdecznie zapraszamy na specjale spotkanie z cyklu Plus czy minus – konfrontacje historyczne, zatytułowane: Komitet Obrony Robotników – pamięć i znaczenie

KOR - pamieć i znaczenie
KOR - pamieć i znaczenie

Podziel się:   Więcej

28 września 2016 r. (środa) godz. 18:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

23 września 1976 r. Komitet Obrony Robotników rozpoczął swoją działalność wydaniem apelu w obronie prześladowanych robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Potem była pomoc prawna i finansowa dla osób represjonowanych przez ówczesne, komunistyczne władze. Sygnatariusze wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa. Słynny „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, informujący o powstaniu KOR-u podpisali go: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński. Nieco później dołączyli do KOR-u: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Emil Morgiewicz, Wacław Zawadzki, Bogdan Borusewicz, Józef Śreniowski, Anka Kowalska, Stefan Kaczorowski, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.

Twórcy Komitetu powoływali się na obowiązujące w PRL prawo, zgodnie z którym np. powołanie komitetów przeciwpowodziowych nie wymagało zgody władz administracyjnych. Jawna aktywność (z wyjątkiem działalności wydawniczej) stała się najważniejszą cechą KOR. Z czasem zaczęli przystępować do niego kolejni ludzie, a w lecie 1977 roku, po amnestii dla uczestników wydarzeń czerwcowych, przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR" i stał się najsilniejszym ośrodkiem tzw. opozycji demokratycznej w PRL. Komitet rozwiązał się w 1981 roku, po powstaniu NSZZ "Solidarność".

Rozmawiać będą:

* prof. Andrzej Friszke (historyk dziejów najnowszych Polski, Państwowa Akademia Nauk, autor m.in. książki „Czas KOR-u.”)

* Henryk Wujec (fizyk, były polityk, działacz opozycji w czasach PRL, członek Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR") Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)