• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Leningrad. Oblężenie i symfonia

15:13, 19.01.2016
Leningrad. Oblężenie i symfonia W tej nietuzinkowej książce Moynahan opisuje dramat oblężonego miasta i uwięzionych w nim ludzi, mistrzowsko łącząc losy pojedynczych postaci, w tym wielkiego kompozytora Dymitra Szostakowicza tworzącego wówczas swą VII Symfonię, z doskonale nakreślonym tłem historycznym.

W tej nietuzinkowej książce Moynahan opisuje dramat oblężonego miasta i uwięzionych w nim ludzi, mistrzowsko łącząc losy pojedynczych postaci, w tym wielkiego kompozytora Dymitra Szostakowicza tworzącego wówczas swą VII Symfonię, z doskonale nakreślonym tłem historycznym.

Leningrad. Oblężenie i symfonia
Leningrad. Oblężenie i symfonia

Podziel się:   Więcej

W oblężonym przez Niemców Leningradzie Dymitr Szostakowicz zaczyna komponować poświęconą temu miastu symfonię, siódmą w swoim dorobku. Tymczasem miasto pada ofiarą hitlerowskiego barbarzyństwa i głodu – tak samo, jak wcześniej (oraz później, a nawet w trakcie oblężenia) cierpiało z powodu stalinowskiego terroru. Szostakowicz, choć ma więcej szczęścia niż niektórzy artyści, i nie jest represjonowany, także żyje w ciągłym strachu – i przed Niemcami, i przed NKWD. Cierpi, podobnie, jak jego miasto. W końcu wraz z rodziną zostaje ewakuowany do Kujbyszewa.

Klamrą spinającą tę dramatyczną opowieść o mieście i jego mieszkańcach jest leningradzka premiera VII Symfonii w wykonaniu reaktywowanej orkiestry radiokomitetu. Transmitowany przez radio koncert jest symbolem zwycięstwa obrońców miasta, ale także propagandowym triumfem reżimu. Błyskawiczna kariera utworu wynika na równi z jego artystycznych walorów, co z polityki, symbolizując wolę walki i żywotność Leningradu.

Leningrad opowiada o cierpieniu, agonii, ale i zbawieniu, które dokonuje się w śmierci i przetrwaniu. – „Washington Post”

O autorze:

Brian Moynahan (ur. 1941) – angielski pisarz i dziennikarz. Ukończył historię na Uniwersytecie w Cambridge. Publikował m.in. w „Town Magazine”, „The Yorkshire Post”, „The Times”. W „The Sunday Times” pełnił funkcję European Editor. Pracował również jako korespondent wojenny. Uznanie przyniosły mu książki historyczne – wydana w 1994 roku The Russian Century (wyd. pol. Historia XX wieku, 1995), The British Century (1997) oraz Tyndale: If God Spare My Life (2002).