• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa

12:38, 13.10.2016
Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa Przejęcie władzy w Krakowie przez młodych oficerów byłej armii austriacko – węgierskiej, które miało miejsce w dniach 30 i 31 października 1918 roku jest określane mianem „Bezkrwawej Rewolucji”. Oficerem bezpośrednio odpowiedzialnym za wypadki jakie miały miejsce w ostatnich dniach października 1918 roku był porucznik Antoni Stawarz, który działając bez rozkazów, wieczorem 30 października przejął dworzec kolejowy w Płaszowie, z którego za pośrednictwem telegrafu rozesłał wiadomość do miast w Galicji i okupacji austriacko – węgierskiej o Rewolucji w Krakowie, co dało sygnał do rozbrajania pozostałych pomniejszych garnizonów zaborczych na ziemiach polskich.

Przejęcie władzy w Krakowie przez młodych oficerów byłej armii austriacko – węgierskiej, które miało miejsce w dniach 30 i 31 października 1918 roku jest określane mianem „Bezkrwawej Rewolucji”. Oficerem bezpośrednio odpowiedzialnym za wypadki jakie miały miejsce w ostatnich dniach października 1918 roku był porucznik Antoni Stawarz, który działając bez rozkazów, wieczorem 30 października przejął dworzec kolejowy w Płaszowie, z którego za pośrednictwem telegrafu rozesłał wiadomość do miast w Galicji i okupacji austriacko – węgierskiej o Rewolucji w Krakowie, co dało sygnał do rozbrajania pozostałych pomniejszych garnizonów zaborczych na ziemiach polskich.

Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa
Międzynarodowe Obchody 98. Rocznicy Oswobodzenia Krakowa

Podziel się:   Więcej

Jeszcze tego samego wieczoru w Prokocimiu organizacja dywersyjna stworzona przez Stawarza zbrojnie przejęła austriacko – węgierski pociąg pancerny. Następnego dnia we wczesnych godzinach porannych porucznik Stawarz z żołnierzami narodowości polskiej i czeskiej przejął koszary artylerii przy ul. Kalwaryjskiej. Na godzinę 7:00 przy udziale innych oficerów narodowości polskiej doprowadził do zwołania wiecu, którego uczestnicy wraz z utworzonymi pierwszymi oddziałami Wojska Polskiego ruszyły przez mosty na Wiśle w kierunku centrum Krakowa. Jeden z oddziałów prowadzony przez porucznika Ludwika Iwaszkę zajął ważniejsze strategicznie obiekty w mieście. Do południa cały Kraków był już w rękach polskich. Dowództwo nad oddziałami objął pułkownik Bolesław Roja, który niezwłocznie przystąpił do prac organizacyjnych tworzenia Wojska Polskiego oraz zabezpieczeniem porządku w mieście i okolicach, a do Zagłębia Dąbrowskiego wysłał pociąg pancerny, który uciszył okoliczne bandy. To właśnie w Krakowie 1 listopada 1918 roku została powołana Flotylla Wiślana pod dowództwem kapitana Władysława Nawrockiego, powołano wojska lotnicze w oparciu o ocalone podstępem na lotnisku rakowickim samoloty austriackiej kompani lotniczej.

Na pamiątkę tych wydarzeń Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków od roku 1998 organizuje w krakowskim Podgórzu obchody rocznicowe z udziałem gości zagranicznych, propagując tym samym historię lokalną związaną z odzyskaniem przez Polskę niepodległości wśród mieszkańców Krakowa, jak również za pośrednictwem przybyłych gości poza granicami kraju.

Stowarzyszenie ma niezmierny zaszczyt zaprosić Państwa za pośrednictwem TVP Historia do udziału w tegorocznych Obchodach, nad którymi patronat honorowy objęło Ministerstwo Obrony Narodowej poprzez osobę Pana prof. Dr hab. Wojciecha Fałkowskiego – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

PROGRAM OBCHODÓW:

Niedziela, 30 października 2016 roku.

19:20 – Zgromadzenie na Rynku Podgórskim w celu upamiętnienia rozpoczęcia akcji wyzwalania Krakowa spod władzy zaborców w dniu 30.X.1918 r., zgromadzeni po sformowaniu kolumny ruszą w kierunku Starego Cmentarza Podgórskiego.

19:30 – „Pochód Śmiałych” - przemarsz ulicą Rękawka zgromadzonych uczestników uroczystości wraz z historycznymi oddziałami wojskowymi z Polski, Francji, Szwajcarii, Austrii, Węgier i Czech z pochodniami.

20:00 – „Apel Śmiałych”

- Stary Cmentarz Podgórski

- wciągnięcie biało -czerwonej flagi na maszt

- odegranie „Mazurka Dąbrowskiego”

- przejście na teren Cmentarza (wprowadza Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Pocztem Sztandarowym)

- przywitanie przybyłych gości

- odczytanie wspomnień porucznika Antoniego Stawarza o zajęciu dworca kolejowego w Płaszowie i rozesłaniu do miast galicyjskich oraz w okupacji austriackiej telegramu o „Rewolucji w Krakowie”

- przemówienia gości honorowych zaproszonych na uroczystość

- „Apel Pamięci”

- salwa honorowa w wykonaniu Kompani Honorowej Wojska Polskiego

- złożenie wieńców i kwiatów na grobie Edwarda Dembowskiego

 - przejście delegacji i zawieszenie wieńca na koszarach 1 batalionu asystencyjnego przy ulicy Wielickiej 1

– pierwszych koszarach tworzącego się Wojska Polskiego na skrawku niepodległej Rzeczypospolitej

- zakończenie uroczystości.

Poniedziałek, 31 października 2016 roku.

10:30 – Plac Niepodległości

- złożenie meldunku symbolicznie kończącego rządy zaborców w Krakowie; meldunek składa baron Roman Gamotha (w języku niemieckim), meldunek przyjmuje Komendant Przemysław Jaskółowski

- opuszczenie flagi austriacko–węgierskiej przy sygnale wojskowym

- złożenie meldunku rozpoczynającego uroczystości; meldunek składa Komendant Przemysław Jaskółowski, meldunek przyjmuje najwyższy rangą oficer przybyły na Pl. Niepodległości, przywitanie przybyłych pocztów sztandarowych i pododdziałów zgodnie z ceremoniałem wojskowym

- wciągnięcie na maszt flagi biało-czerwonej

– odegranie i odśpiewanie Hymnu Państwowego w wykonaniu chóru z VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego - odczytanie wspomnień porucznika Antoniego Stawarza o przejęciu koszar przy ul. Kalwaryjskiej

- przemówienia gości honorowych zaproszonych na uroczystość oraz wspomnienia Piotra Iwaszki o ojcu

– poruczniku Ludwiku Iwaszce biorącym czynny udział w wyzwalaniu Krakowa w październiku 1918 roku.

- uroczystość wręczenia pamiątkowych medali, krzyży i odznak gościom honorowym

- ceremonia złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie Krakowa spod władzy zaborców

- salut honorowy z replik dział w wykonaniu tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No.2 barona Edwarda von Beschi

 Twierdza Kraków

- wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, podziękowanie uczestnikom uroczystości

- wyprowadzenie Asysty Honorowej Wojska Polskiego

- zakończenie uroczystości

Wtorek, 1 listopada 2016 roku.

9:00 – „Pamiętajmy o bohaterach”

– Cmentarz Rakowicki, przed mauzoleum poległych w I wojnie światowej w 101- lecie odsłonięcia mauzoleum

– uroczystość złożenia wieńców pod pomnikiem i zapalenia zniczy na mogiłach żołnierskich

- ustawienie pododdziałów historycznych

 - złożenie wieńców przez delegacje

 - zapalenie lampek na mogiłach żołnierskich