• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Początek drugiego sezonu badań w Gebelein (południowy Egipt)

09:54, 03.03.2015
Początek drugiego sezonu badań w Gebelein (południowy Egipt) <p><b>Początek drugiego sezonu badań w Gebelein (południowy Egipt)</b></p><p> W teren ruszyli archeolodzy zajmujący się jednym z najciekawszych ośrodków starożytnego Egiptu – Gebelein. Mimo tego, że pochodzi stamtąd wiele ważnych zabytków rzucających światło na codzienne życie starożytnych Egipcjan, jak i na historię polityczną kraju faraonów, miejsce to jest stosunkowo słabo znane w literaturze naukowej. Stanowiska archeologiczne w Gebelein są też zagrożone przez współczesny rozwój rolnictwa i osadnictwa, które wkraczają na teren starożytnych cmentarzysk. </p>

Początek drugiego sezonu badań w Gebelein (południowy Egipt)

 W teren ruszyli archeolodzy zajmujący się jednym z najciekawszych ośrodków starożytnego Egiptu – Gebelein. Mimo tego, że pochodzi stamtąd wiele ważnych zabytków rzucających światło na codzienne życie starożytnych Egipcjan, jak i na historię polityczną kraju faraonów, miejsce to jest stosunkowo słabo znane w literaturze naukowej. Stanowiska archeologiczne w Gebelein są też zagrożone przez współczesny rozwój rolnictwa i osadnictwa, które wkraczają na teren starożytnych cmentarzysk.

Marzena Ożarek-Szilke i Julia Chyla w czasie surveju antropologicznego. Fot. Wojciech Ejsmond
Marzena Ożarek-Szilke i Julia Chyla w czasie surveju antropologicznego. Fot. Wojciech Ejsmond

Podziel się:   Więcej

Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą archeolodzy, filolodzy, antropolog fizyczny, geolog i geofizyk, kontynuuje rozpoczętą w zeszłym roku inwentaryzację i dokumentację obiektów archeologicznych. Najciekawsze są inskrypcje wykute na ścianach skałach sanktuariów. Pozwalają one zrozumieć wierzenia zwykłych ludzi, jak i promowany na prowincji państwowy kult związany z ideologią królewskiej władzy. Fotograf - Piotr Witkowski, zajmujący się tymi zabytkami, wypróbowuje różne, nowoczesne techniki obróbki i dokumentacji ich powierzchni przy pomocy zdjęć oraz gry światłem. Udało się dzięki temu dostrzec wiele zatartych i wyblakłych inskrypcji. Kolejnym etapem badań będzie próba ich przerysowania i odczytania przez egiptologa Daniela Takács’a.

Antropolog fizyczny - Marzena Ożarek-Szilke, której powierzono badania nad ludzkimi szczątkami, zbiera informacje na temat starożytnej populacji. Na potrzeby badań stworzono i wypróbowuje się zupełnie nową metodę badawczą i dokumentacyjną, wykorzystującą mobilny GIS (System Informacji Geograficznej). Metoda ta znaczenie polepsza wydajność i zwiększa dokładność badań antropologicznych w terenie. Pozwoli to bliżej przyjrzeć się zmianom antropologicznym na tym terenie oraz historiom chorób na jakie cierpiano w starożytności. Członkowie zespołu czekają na przyjazd geofizyka – Jakuba Ordutowskiego, którego badania pozwolą powiedzieć więcej na temat tego, co kryje się pod piaskami pustyni. Jest to dopiero początek szerszych, interdyscyplinarnych badań, które planowane są na następne lata.

Praca w Gebelein jest wyzwaniem dla zespołu badawczego ze względu na duży i skomplikowany teren oraz znaczne nagromadzenie zabytków. W Gebelein prowadzono badania archeologiczne, głównie pod koniec XIX i na początku XX w. Jednak ówczesne metody badawcze nie pozwalały na dostrzeżenie i zbadanie wszystkich ważnych obiektów archeologicznych. Inne były też cele badawcze ówczesnych archeologów. Dzięki tym wykopaliskom wiemy, że Gebelein było jednym z najważniejszych ośrodków w dobie formowania się państwa egipskiego, a w czasach późniejszych ważnym centrum administracyjnym. Dotychczasowa wiedz na jego temat jest jednak bardzo ogólna i wiele pytań pozostaje jeszcze bez odpowiedzi.

W skład zespołu działającego z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego wchodzą różni specjaliści: Julia Chyla (archeolog, specjalista GIS, prospekcja terenowa), Piotr Witkowski (fotograf dokumentujący i analizujący inskrypcje naskalne), Marzena Ożarek-Szilke (antropolog fizyczny), Daniel Takács (egiptolog), Jakub Ordutowski (geofizyk) i Michał Madej (geolog). Badania są możliwe dzięki dotacji Rady Konsultacyjnej ds. Studenckiego Ruchu Naukowego UW i stypendiom badawczym przyznanym przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej a ufundowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Svantek sp. z.o.o.

Wojciech Ejsmond