• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

„Polskie Barwy. Polska Broń 1939-1945”

11:23, 24.09.2015
„Polskie Barwy. Polska Broń 1939-1945” „Polskie Barwy. Polska Broń 1939-1945” – to nowa propozycja plenerowych lekcji historii, które w Radomiu mają swoja wieloletnia tradycję. Opowiadając o historii Polski poprzez barwne inscenizacje, nawiązujemy do pięknych tradycji naszego miasta, które było i ciągle jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków produkujących na potrzeby Wojska Polskiego. Broń z radomskiej Fabryki Broni w rękach polskiego żołnierza zapisała najpiękniejsze karty w dziejach oręża polskiego. Karabin Mauser wz.29, pistolet ViS czy radomski bagnet sprawdziły się na polach bitew Wojny Obronnej 1939 roku a potem w licznych akcjach partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich czy Narodowych Sił Zbrojnych. Wydarzenia te rozgrywały się także na ziemi radomskiej i to właśnie o kilku z nich chcemy przypomnieć podczas sobotniej Plenerowej Lekcji Historii, zmykając tym samym radomskie obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

„Polskie Barwy. Polska Broń 1939-1945” – to nowa propozycja plenerowych lekcji historii, które w Radomiu mają swoja wieloletnia tradycję. Opowiadając o historii Polski poprzez barwne inscenizacje, nawiązujemy do pięknych tradycji naszego miasta, które było i ciągle jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków produkujących na potrzeby Wojska Polskiego. Broń z radomskiej Fabryki Broni w rękach polskiego żołnierza zapisała najpiękniejsze karty w dziejach oręża polskiego. Karabin Mauser wz.29, pistolet ViS czy radomski bagnet sprawdziły się na polach bitew Wojny Obronnej 1939 roku a potem w licznych akcjach partyzanckich Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich czy Narodowych Sił Zbrojnych. Wydarzenia te rozgrywały się także na ziemi radomskiej i to właśnie o kilku z nich chcemy przypomnieć podczas sobotniej Plenerowej Lekcji Historii, zmykając tym samym radomskie obchody 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

fot.arch
fot.arch

Podziel się:   Więcej
Oprócz pokazów i ekspozycji historycznych zobaczymy dwie inscenizacje batalistyczne. Pierwsza przedstawiać będzie walki toczone przez Wojsko Polskie na szlaku odwrotu wzdłuż Radomki. Scenariusz nawiązywać będzie do bitwy pod Głowaczowem, gdzie starły się polskie i niemieckie jednostki pancerne. W drugiej inscenizacji zobaczymy akcje oddziału partyzanckiego na niemiecką kolumnę transportową , jakich wiele dokonały oddziały partyzanckie podziemia niepodległościowego w lasach kozienickich, Iłżeckich i przysuskich. W szeregach tych oddziałów walczyło wielu Radomian, których nazwiska chcemy przypomnieć. W imprezie wezmą udział Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Warszawy, Iłży, Kozienic, Radomia, Kielc a ozdobą będą pojazdy pancerne Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej. W widowisku zostanie wykorzystana pirotechnika imitująca pole walki (eksplozje ziemne, dym), a także amunicja hukowa (salutacyjna).

Godz. 14.00 - Otwarcie imprezy, prezentacja uczestników i sprzętu bojowego.

Godz. 14.30 – Inscenizacja walk z września 1939 roku, toczonych w widłach Radomki i Wisły. Rekonstrukcja potyczki pancernej pod Głowaczowem.

Uczestnicy:

Pododdziały niemieckiej i polskiej piechoty w liczbie ok. 100 osób Pododdział kawalerii polskiej w liczbie 15 ułanów.

Pojazdy pancerne niemieckie i polskie – łącznie 4 sztuki z obsługą Niemiecka kolumna zmotoryzowana – ciężarówka i dwa motocykle z obsługą Pirotechnika i broń salutacyjna.

Godz. 15.30 – Prezentacja grup rekonstrukcji historycznej odtwarzających oddziały partyzanckie. W tym min. „Moda i uroda partyzantki i konspiracji”

Godz. 16.00 – Inscenizacja bitwy partyzanckiej z 1944 roku. Rekonstrukcja zasadzki na niemiecką kolumnę transportową.

Uczestnicy:

Oddział partyzancki – 50 osób Oddział niemieckiej piechoty – 30 osób

Pojazdy: Ciężarówka i dwa motocykle Pirotechnika i broń salutacyjna. Miejsce imprezy: Koniówka pod lasem Kapturskim, skręt z ul. Czarneckiego (naprzeciwko salonu opla) Organizatorzy Łaźnia Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria ZHP Radom – Miasto

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski

Patronat medialny: TVP Historia Reżyseria inscenizacji historycznych Bartłomiej i Przemysław Bednarczyk

Na placu bitewnym prócz inscenizacji historycznych będzie można obejrzeć tzw. dioramy czyli ekspozycje statyczne. (zależnie od pogody i możliwości)

Dzięki stowarzyszeniu Fenix będzie można obejrzeć zabytkowe motocykle. Będzie możliwość zjedzenia wojskowej grochówki i innych „wojskowych” potraw.