• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Spotkania z historią. Operacja Łódzka

10:58, 18.11.2014
Spotkania z historią. Operacja Łódzka W dniach 5-11 listopada br. w Kutnie odbyły się „Spotkania z historią. Operacja Łódzka” przygotowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie.

W dniach 5-11 listopada br. w Kutnie odbyły się „Spotkania z historią. Operacja Łódzka” przygotowane przez Muzeum Regionalne w Kutnie.


Podziel się:   Więcej

Oficjalne otwarcie imprezy nastąpiło podczas wernisażu wystaw „Bitwa pod Kutnem w ramach Operacji Łódzkiej” oraz „Kutno pod zaborami”. Zgromadzeni goście obejrzeli najpierw wystawę poświęconą bitwie, na której zaprezentowano kilkadziesiąt przedmiotów z okresu wojny, w tym broń i wyposażenie żołnierzy, dokumenty i zdjęcia dotyczące Polski oraz Kutna, a następnie przeszli do Dworku Modrzewiowego, gdzie zapoznali się z wystawą planszową, ukazującą przemiany Kutna w ciągu 125 lat, w czasie których miasto znajdowało się w zaborze pruskim, potem w Księstwie Warszawskim, zaborze rosyjskim i na koniec przez cztery lata pod okupacją niemiecką.

W trakcie wernisażu nastąpiło również uroczyste rozstrzygniecie ogólnopolskiego konkursu na komiks „Zapomniane historie”. Po wernisażu, w Centrum Teatru, Pieśni i Tańca, odbył się koncert „Historia pieśnią malowana” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie. Tego dnia Muzeum przygotowało również turniej gier komputerowych dla uczniów szkół średnich. Drugi dzień „Spotkań z historią. Operacja Łódzka” rozpoczęła debata „Dziedzictwo zaborów – czy ma wpływ na dzisiejszą Polskę i Polaków”, w której udział wzięli uczniowie Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Kutnie oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Żychlinie. Kolejnym wydarzeniem był spektakl „Skamieniały las – Operacja Łódzka 1914”, który w niezwykły sposób przypomniał historię największej operacji manewrowej Wielkiej Wojny, która rozegrała się na terenie obecnego województwa łódzkiego. Historię Operacji Łódzkiej można było tego dnia poznać także w bardziej konwencjonalny sposób, biorąc udział w seminarium naukowym „I wojna światowa – Operacja Łódzka”.

7 listopada 2014 r. odbyło się natomiast seminarium „Między Dreznem a Warszawą. Kultura i dwór czasów saskich” - wydarzenie towarzyszące „Spotkaniom ...” przygotowane przez Kutnowskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z Muzeum Regionalnym w Kutnie. Tego dnia nastąpiło również uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na plakat „Bo za naszą Polskę poszli w bój”. Młodzież z II LO im. J. Kasprowicza, I LO PUL oraz Zespołu Szkół Nr 3 im. Władysława Grabskiego rywalizowała w turnieju gier planszowych, a uczniowie SP nr 4, SP nr 5, SP nr 6 w Kutnie oraz Szkoły Podstawowej w Oporowie wzięli udział w questingu „Tajemnice przeszłości".

Trzeci dzień imprezy zakończył wykład dra Andrzeja Nieuważnego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Wspólna wojna, różne pamięci. I wojna światowa w pamięci Polaków". W czwartym dniu „Spotkań z historią. Operacja Łódzka" Muzeum wspólnie ze Stowarzyszeniem Historycznym Pułk 37 przygotowało Inscenizację bitwy I wojny światowej na froncie wschodnim. Przed i po inscenizacji można było obejrzeć z bliska okopy, umocnienia, szpital polowy, poznać uzbrojenie i umundurowanie walczących stron oraz porozmawiać z rekonstruktorami. Obok pola bitwy umiejscowiona została historyczna strzelnica pierwszowojenna, gdzie można było postrzelać z replik broni używanych podczas Wielkiej Wojny.

W niedzielę, 9 listopada wręczono nagrody zwycięzcom w konkursie fotograficznym „Ślady przeszłości. Pobyt ludności narodowości rosyjskiej i niemieckiej w Kutnie i regionie w latach 1870-1920″. Tego dnia odbyła się również gra miejska "Odkrywamy Kutno sprzed stu lat". Przez ok. 1,5 godziny rodziny, grupy koleżeńskie (w tym dwie drużyny utworzone przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki) i drużyna harcerska przemierzały miasto, wykonując zadania przygotowane przez pracowników Muzeum – m. in odnalezienie i sfotografowanie różnych obiektów, które powstały w okresie zaborów czy zawiązanie baszłyka. W niedzielę w Kutnowskim Domu Kultury odbyło się również kolejne wydarzenie towarzyszące imprezie – koncert „Pamiętajmy o Niepodległej” w wykonaniu dzieci i młodzieży z sekcji wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury w Kutnie.

 „Spotkania z historią” zakończyły się 11 listopada uroczystymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie uzyskało dofinansowanie Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach „Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego 2014”.