• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Sztuka Legionów Polskich

19:34, 19.05.2016
Sztuka Legionów Polskich Inspiracją dla zorganizowania wystawy „Sztuka Legionów Polskich” jest setna rocznica pierwszego pokazu sztuki legionowej, otwartego w 1916 roku w salach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie pokazujemy blisko 200 eksponatów, ilustrujących szlak bojowy legionów od wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku po bunt II Brygady Legionów Polskich pod Rarańczą w lutym 1918 roku. 150 obrazom i rysunkom towarzyszy umundurowanie, broń i odznaki pamiątkowe legionistów. Gratką dla zwiedzających mogą być zestawione po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dwie kurtki wojskowe marszałka Józefa Piłsudskiego.

Inspiracją dla zorganizowania wystawy „Sztuka Legionów Polskich” jest setna rocznica pierwszego pokazu sztuki legionowej, otwartego w 1916 roku w salach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie pokazujemy blisko 200 eksponatów, ilustrujących szlak bojowy legionów od wymarszu 1. Kompanii Kadrowej z Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku po bunt II Brygady Legionów Polskich pod Rarańczą w lutym 1918 roku. 150 obrazom i rysunkom towarzyszy umundurowanie, broń i odznaki pamiątkowe legionistów. Gratką dla zwiedzających mogą być zestawione po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat dwie kurtki wojskowe marszałka Józefa Piłsudskiego.

Legiony polskie Wyczółkowskiego
Legiony polskie Wyczółkowskiego

Podziel się:   Więcej

Nie zapomnieliśmy także o portretach twórców sztuki legionowej oraz narzędziach ich pracy – na wystawie można zobaczyć m.in. oryginalną paletę malarską Leona Wyczółkowskiego i szkicownik Stanisława Janowskiego. Zaprezentowane obiekty pochodzą z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz osób prywatnych.

Spośród licznych portretów żołnierzy na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie warto zwrócić uwagę na sylwetkę legionisty pędzla Wojciecha Jastrzębskiego. To Jan Fieldorf – brat bodaj najsłynniejszego z „żołnierzy wyklętych”, generała Augusta Fieldorfa „Nila”, organizatora i dowódcy Kedywu Armii Krajowej, po sfingowanym procesie w 1953 r skazanego na karę śmierci. Podczas gdy o drugim z braci jest w ostatnich latach głośno, między innymi za sprawą filmu „Generał Nil” z 2009 roku, niewiele mniej dramatyczne losy Jana Fieldorfa wciąż pozostają nieznane. Chęć przywrócenia mu należnego miejsca w pamięci Polaków kierowała Leszkiem Zachutą, który wypożyczył wspomniany portret na wystawę w MNK. - Andrzej Fieldorf, krakowski maszynista kolejowy, i jego żona Agnieszka mieli czwórkę dzieci: Emmę, Józefa, Jana i Augusta Emila. Moja żona była córką pierwszego brata, Józefa – opowiada Leszek Zachuta.

Obaj młodsi Fieldorfowie swoją służbę Polsce rozpoczęli właśnie w legionach: Jan w pułku artylerii polowej, Emil – w piechocie na froncie rosyjskim. Konsekwentny i uzdolniony technicznie starszybrat po odzyskaniu niepodległości zaczął realizować swoją pasję – został lotnikiem i mechanikiem samolotowym. Jan Fieldorf służył m.in. w krakowskim II Pułku Lotniczym. W czasie wojny został aresztowany przez gestapo i zginął w obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen 10 lutego 1942 r. Ojciec obu bohaterów, Andrzej Fieldorf, przypomniał tę śmierć w prośbie do prezydenta Bolesława Bieruta o prawo łaski dla Augusta Emila.

Ten ostatni to jedna z wielu znaczących postaci II Rzeczypospolitej, których młodość upłynęła na walce o niepodległość w szarym mundurze legionisty. „Kariery” legionowe mieli za sobą jednak nie tylko przyszli politycy, ale również wielu artystów. W szeregach Legionów Polskich służyło ich około 180. Tylko z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do legionów wstąpiło 30 przyszłych malarzy, rzeźbiarzy i grafików, m.in. Franciszek Prochaska, Jan Stebnowski, Józef Kordian- Zamorski. Patriotyczny zryw porwał także działających już na swoich polach twórców, jak Wincenty Wodzinowski, Kazimierz Młodzianowski, Henryk Kunzek czy Józef Świrysz-Ryszkiewicz.

Czyn legionowy wspierali też profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Leon Wyczółkowski i Julian Fałat, przebywający na froncie wołyńskim w charakterze malarzy wojennych. Ich przewodnikiem i opiekunem był służący w legionach od 1914 roku absolwent ASP Stefan Sonnewened, który sportretował L. Wyczółkowskiego na poleskiej pozycji. Ten rysunek został wybrany jako jeden z wizerunków wystawy, możemy go oglądać m. in. na promujących ekspozycję plakatach.

(oprac. MB)