• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

TO BĘDZIE ROK! JEDYNY W SWOIM RODZAJU HRABIA POTOCKI

15:04, 06.05.2015
TO BĘDZIE ROK! JEDYNY W SWOIM RODZAJU HRABIA POTOCKI 23 grudnia 2015 roku przypada 200. rocznica śmierci Jana Nepomucena Potockiego – postaci zdecydowanie nietuzinkowej, lecz, niestety, wciąż mało znanej. Zmienić ten stan rzeczy chce Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju Sztuki New Era Art, organizacja non-profit założona przez potomka hrabiego, która od miesięcy dokłada starań, by Rok Jana Potockiego obfitował zarówno w naukowo-edukacyjne, jak i zabawne i ciekawe atrakcje, dzięki którym przeciętny zjadacz polskiego chleba zobaczy, że Potocki to nie tylko kolejny Wielki Rodak, ale także fajny człowiek i niezły dziwak.

23 grudnia 2015 roku przypada 200. rocznica śmierci Jana Nepomucena Potockiego – postaci zdecydowanie nietuzinkowej, lecz, niestety, wciąż mało znanej. Zmienić ten stan rzeczy chce Fundacja na Rzecz Promocji i Rozwoju Sztuki New Era Art, organizacja non-profit założona przez potomka hrabiego, która od miesięcy dokłada starań, by Rok Jana Potockiego obfitował zarówno w naukowo-edukacyjne, jak i zabawne i ciekawe atrakcje, dzięki którym przeciętny zjadacz polskiego chleba zobaczy, że Potocki to nie tylko kolejny Wielki Rodak, ale także fajny człowiek i niezły dziwak.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

Zatem w skrócie – kim był hrabia Potocki? Prawdziwym człowiekiem renesansu – podróżnikiem, etnologiem, archeologiem, pisarzem, językoznawcą, badaczem starożytności słowiańskich, publicystą i politykiem. Organizując Rok Potockiego chcemy przypomnieć jego postać i przybliżyć wszystkie aspekty jego osoby – zarówno te bardziej znane oblicza, jako autora „Rękopisu znalezionego w Saragossie”, jak i te rzadziej dostrzegane – jako pierwszego polskiego aeronauty czy doradcy cara Aleksandra I do spraw azjatyckich. Mamy nadzieję, że dzięki naszej działalności zachęcimy wiele osób do zainteresowania się życiem i twórczością Potockiego, sięgnięcia po nie po raz pierwszy lub odkrycia ich na nowo. Wierzymy, że to też wspaniała okazja do zachwycenia się jego niekiedy szalonymi pomysłami i marzycielskim usposobieniem oraz uwierzenia za jego przykładem, że wszystko jest możliwe, a bycie otwartym na świat to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić.

By osiągnąć te cele nawiązaliśmy współpracę między innymi z Klubem Podróżników „Śródziemie”. Jego członkowie podczas kilku z cyklicznych spotkań w Piwnicy pod Baranami będą opowiadać o krajach, które niegdyś odwiedził Potocki. Pierwsze takie spotkanie, zatytułowane „Nieprzetarte szlaki Maroka”, odbyło się w grudniu ubiegłego roku i przybliżyło uczestnikom związek hrabiego z tym afrykańskim krajem.

 Nie jest to jedyne wydarzenie, które łączy w sobie osobę Potockiego i Maroko. W gmachu Narodowych Archiwów w Rabacie pierwszego grudnia odbyła się uroczystość odsłonięcia poświęconej hrabiemu pamiątkowej tablicy, upamiętniającej 220. rocznicę wydania „Podróży do Cesarstwa Marokańskiego” – pierwszej polskiej relacji z wyprawy do Afryki Północnej. Dziennikarz i fotograf Jakub Ciećkiewicz w tymże mieście ma szukać szabli, wręczonej marokańskiemu cesarzowi Mulajowi Jezidowi przez Potockiego w 1791 r. Przygotowywany jest też scenariusz do fabularyzowanego dokumentu o misji Jana Potockiego w Rabacie, który współtworzyć ma nie kto inny, jak Jemal Souissi, producent „Bitwy trzech króli” i „Helikoptera w ogniu”. Trwają też starania mające umożliwić wydanie „Podróży do Cesarstwa Marokańskiego” w języku arabskim.

Nie skupiamy się jednak wyłącznie na afrykańskich poczynaniach Potockiego, pamiętamy też o jego związkach z kulturą europejską, zwłaszcza francuską. Zostaną one zasygnalizowane między innymi przez nawiązanie współpracy między Pocztą Polska a Francuską, w wyniku czego w czerwcu 2015 zostanie wydany pamiątkowy znaczek.

Mamy zaplanowane też liczne działania artystyczne i edukacyjne dla dzieci i dorosłych. Z pewnością warto tu wspomnieć o warsztatach rękodzieła artystycznego „Morzem, lądem i przestworzach – twórcze podróże z hrabią Potockim”, prowadzonych przez ŻyWą Pracownię, jak i o warsztatach animowanych w ramach październikowego festiwalu OFAFA, gdzie postać Jana Potockiego może posłużyć za wspaniałą inspirację. Planowane jest też wydanie książeczek edukacyjnych o Potockim, dostępnych dla różnorakich szkół i instytucji, w tym także dla Polonii.

Liczne działania artystyczne odbędą się też w siedzibie organizatorów Roku, czyli w Pałacu pod Baranami. Budynek od początku XIX wieku należał do rodziny Potockich, a obecnie jego właścicielem jest prezes i założyciel Fundacji New Era Art, Jan Potocki, który dokłada wszelkich starań, by rocznica śmierci jego przodka i imiennika została należycie uczczona, a jego siedziba rodowa skupiała jak najwięcej twórczych postaci i przedsięwzięć. W Kinie pod Baranami już od jakiegoś czasu przed każdym seansem wyświetlane są cytaty z dzieł Potockiego. Pojawiają się one również, wraz z ciekawostkami i „alfabetem Potockiego” – hasłami, które kojarzą się z tym barwnym człowiekiem, jego zainteresowaniami, projektami i przygodami – na portalu społecznościowym facebook oraz głównej stronie internetowej Roku. W przestrzeni Pałacu zostaną też zorganizowane wystawy, a nawet sam budynek przyczyni się do promocji wydarzenia i zaprezentowania osoby Potockiego szerokiemu gronu odbiorców – na jego ścianach będą wyświetlane cytaty, zawisną banery, pojawi się też wiele innych rzeczy. Do współpracy zostali również zaproszeni artyści z Piwnicy pod Baranami.

Bardzo ważnym dla nas wydarzeniem będzie wystawa, która będzie miała miejsce końcem czerwca – w imieniny naszego patrona. Odbędzie się ona w „Galerii pod Baranami” mieszczącej się na parterze Pałacu pod Baranami. W ramach wystawy pragniemy w atrakcyjny sposób pokazać życie i twórczość Hrabiego szerokiemu gronu odbiorców. Na trwającej trzy tygodnie wystawie planujemy pokazać wiele eksponatów związanych z działalnością literacką Potockiego: pamiątki rodzinne, video-art, rysunki oraz grafiki. Dzięki Państwa uprzejmości, wyjątkowe miejsce na wystawie zajmą kostiumy i rekwizyty z teatralnej adaptacji powieści Jana Potockiego w reżyserii T. Bradeckiego. Przy okazji wystawy zorganizowane zostaną również zajęcia warsztatowe dla dzieci, które rozwiną ich kreatywność i przybliżą postać Jana Potockiego.

Mamy jeszcze mnóstwo innych pomysłów na uświetnienie dwusetnej rocznicy śmierci tego niezwykłego człowieka i zainteresowanie jego osobą szerokiego grona odbiorców, gdyż wierzymy, że naprawdę na to zasługuje. Nie ograniczamy się do jednej grupy wiekowej, lecz chcemy dotrzeć do jak największej ilości osób, nie skupiamy się na działaniach tradycyjnych i nie boimy się sięgnąć po współczesne rozwiązania. Wszystko po to, by jak najtrafniej oddać złożoność postaci Jana Potockiego, który z daleka może jawić się jak jeden z wielu ludzi jego czasów – możny szlachcic zwiedzający kraje, mieszający się w politykę, próbujący swych sił w pisarstwie i publicystyce – natomiast z bliska, niczym wspaniała mozaika, zachwyca skomplikowaną, a jednocześnie harmonijną budową, mnogością detali i barwnych elementów, składających się na unikatowy, pasjonujący obraz, zupełnie niepodobny do jakiegokolwiek innego na świecie.

By już dziś poznać choć część istoty tego niezwykłego człowieka, dać się zainspirować i porwać jego niestrudzonej wyobraźni oraz szalonym pomysłom, warto zajrzeć do graficznej biografii, przygotowanej przez Fundację New Era Art, dostępnej na http://issuu.com/neweraart/docs/biografia-jan_nepomucen_potocki_b0e9f142dbb35b. Zachęcamy też do odwiedzenia głównej strony Roku Jana Potockiego: http://janpotocki2015.com/, a także polubienia profilu Roku na facebooku: www.facebook.com/RokJanaPotockiego, zapoznania się z publikowanymi tam cytatami i ciekawostkami, i uważnego śledzenia ogłoszeń, by na bieżąco dowiadywać się o licznych nadchodzących atrakcjach.