• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą

10:26, 28.08.2012
V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, to niezwykłe wydarzenie, w które zaangażowali się mieszkańcy miasta i regionu. Odtwarzając rolę swoich przodków stworzyli unikalne w skali kraju i Europy widowisko przedstawiając tragedię ludności cywilnej miasta pogranicza. Ten żywy teatr organizowany w centrum Mławy staje się tradycją miasta robiąc na widzach wrażenie dotknięcia historii.

Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, to niezwykłe wydarzenie, w które zaangażowali się mieszkańcy miasta i regionu. Odtwarzając rolę swoich przodków stworzyli unikalne w skali kraju i Europy widowisko przedstawiając tragedię ludności cywilnej miasta pogranicza. Ten żywy teatr organizowany w centrum Mławy staje się tradycją miasta robiąc na widzach wrażenie dotknięcia historii.

Zaproszenie_V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą
Zaproszenie_V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą

Podziel się:   Więcej
Od kilku lat spektakl organizowany w ostatni piątek sierpnia gromadzi na mławskim rynku tysiące osób. Kombatanci, którzy pamiętają czasy wojny z łzami w oczach oglądają widowisko przypominające pierwsze chwile tragedii całego narodu. Trudno nie dostrzec walorów edukacyjnych tego wydarzenia – powoli zapominana historia obrońców polskich granic powraca, budzi świadomość patriotyczną, unaocznia okropność wojny i sprawia, że pokój jawi się jako błogosławieństwo, do którego chce się dążyć by ustrzec życie własne i najbliższych.
W drugim dniu obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej akcja przenosi się pod Mławę, na pola w Uniszkach Zawadzkich, gdzie na bazie oryginalnych fortyfikacji – bunkrów polskich zbudowanych tuż przed wojną, rozegra się V Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą. Dramat 4 dni walki 20. Dywizji Piechoty Wojska Polskiego broniącej Pozycji Mławskiej i najkrótszej drogi z Prus Wschodnich do Warszawy przedstawiony zostanie przez doświadczonych rekonstruktorów związanych z Fundacją Polonia Militaris.
Dbałość o szczegóły widowiska, jego rozmach i dynamika sprawiają, że co roku Mławę odwiedzają tysiące widzów. Ze względu na liczbę rekonstruktorów, którzy biorą w niej udział. Mławska rekonstrukcja jest uznawana za najwięksi rekonstrukcję bitwy z II wojny światowej w Europie.

Miasto przygotowuje się do kolejnej „bitwy”, dzięki której pamięć o 864 żołnierzach poległych na przedpolu miasta nie gaśnie – 1 wrześnie rozpala się na nowo płomieniem zniczy ustawianych w kształcie biało-czerwonej flagi pod Pomnikiem Piechura w Mauzoleum Żołnierzy Września.

V REKONSTRUKCJA BITWY POD MŁAWĄ

 PIĄTEK 31 sierpnia 2012 r.


Centrum Miasta Mława

 od 10.00 - Piknik militarny
17.00 – Oficjalne uroczystości 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej

• Przyjęcie meldunku
• Przemówienia okolicznościowe
• Apel Pamięci
• Modlitwa za zmarłych
• Salwa Honorowa
• Defilada pododdziałów

- Inscenizacja nalotu bombowego na Mławę - teatr żywy na ulicy – widowisko plenerowe

- Zapalenie symbolicznych zniczy w parku miejskim oraz w miejscach pamięci ofiar II wojny światowej w Mławie

- koncert na Estradzie w Parku Miejskim

SOBOTA - 1 września 2012 r.


Pole Bitwy pod Mławą, Uniszki Zawadzkie
od godz. 10.00 – Piknik militarny
15.00 - Widowisko Historyczne - Rekonstrukcja Bitwy Pod Mławą

Pomnik Piechura, Uniszki Zawadzkie przy trasie Nr 7

18.00 - Złożenie kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Września

• Zapalenie 864 zniczy pod Pomnikiem Piechura upamiętniających ofiary Bitwy pod Mławą

Nie możesz uczestniczyć w inscenizacji nalotu bombowego na Mławę, a chcesz zobaczyć widowisko? Będzie taką możliwość – transmisja on-line na stronie internetowej www.bitwa1939.mlawa.pl.