• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Wystawa „W średniowiecznej kuchni”

08:25, 14.07.2014
Wystawa „W średniowiecznej kuchni” Jak wyglądała praca w kuchni, jak wyglądały kuchenne sprzęty, czym różniły się kuchnie zamkowe i kuchnie bogatych mieszczan od kuchni w karczmie czy w wiejskiej chacie? Jak wyglądał posiłek prostych ludzi, jakie potrawy przygotowywano na stoły rycerzy i mieszczan? Odpowiedź na te pytania można będzie znaleźć na wystawie „W średniowiecznej kuchni” w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Jak wyglądała praca w kuchni, jak wyglądały kuchenne sprzęty, czym różniły się kuchnie zamkowe i kuchnie bogatych mieszczan od kuchni w karczmie czy w wiejskiej chacie? Jak wyglądał posiłek prostych ludzi, jakie potrawy przygotowywano na stoły rycerzy i mieszczan? Odpowiedź na te pytania można będzie znaleźć na wystawie „W średniowiecznej kuchni” w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Fot. Monika Ekiert
Fot. Monika Ekiert

Podziel się:   Więcej

Na wystawie pokazane zostaną oryginalne zabytki związane z przygotowywaniem pożywienia. Będą to naczynia gliniane, kuchenne i stołowe – wszelkiego rodzaju garnki, dzbany i misy; drewniane naczynia klepkowe służące do przechowywania produktów, przygotowywania potraw i podawania ich na stół. Zaprezentowane zostaną drewniane misy i talerze toczone na średniowiecznych tokarkach, noże, tasaki i inne metalowe sprzęty kuchenne. Oprócz zabytków pozyskanych w czasie badań archeologicznych, na wystawie, we wnętrzach zrekonstruowanych na podstawie średniowiecznych miniatur książkowych, wyeksponowane zostaną kopie i rekonstrukcje średniowiecznych mebli kuchennych, kuchennej i stołowej zastawy glinianej oraz sprzętów kutych z żelaza. Zwiedzający wystawę będą mieli także okazję do zapoznania się z opisem przygotowywania rozmaitych potraw w średniowieczu.

 Otwarcie wystawy odbędzie się 23 lipca o godz. 12.00, w czasie IX Jarmarku Średniowiecznego na Św. Jakuba. W tym roku, motywem przewodnim Jarmarku będzie średniowieczna kuchnia. W czasie otwarcia wystawy prezentowany będzie plenerowy pokaz średniowiecznej kuchni litewskiej zorganizowany przez Muzeum Historyczne w Trokach.

 Projekt „W średniowiecznej kuchni – nowy produkt transgranicznej turystyki kulturowej” jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie jest jednym z najstarszych muzeów na terenie Warmii i Mazur. Utworzone zostało w 1946 roku z inicjatywy Zofii Licharewej, która od stycznia 1945 r., jeszcze przed oficjalnym przekazaniem władzy polskiej administracji cywilnej, zajmowała się w Rastemborku zabezpieczaniem zabytków ruchomych zgromadzonych w okolicznych kościołach, dworach i pałacach. Muzeum posiada bogatą kolekcję sztuki gotyckiej, zbiór epitafiów z XVI-XVIII w. oraz zbiór chorągwi pogrzebowych z terenu Prus Książęcych, z unikalną na skalę europejską dziecięcą chorągwią pogrzebową trzyletniego Botho zu Eulenburg (1664) i chorągwią Frydryka von der Gröben (1712), walczącego u boku polskiego króla Jana III Sobieskiego w bitwie pod Wiedniem. Wyjątkowo bogaty jest także zbiór skrzyń posagowych z XVII-XIX w. oraz portretów, mebli i rzemiosła artystycznego z okolicznych siedzib pruskich rodów szlacheckich. Ozdobą kolekcji archeologicznej są dwie pruskie rzeźby antropomorficzne znalezione w czasie badań na grodzisku w Poganowie.