• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

XVIII edycja konkursu HISTORIA BLISKA

13:24, 30.04.2015
XVIII edycja konkursu HISTORIA BLISKA Ośrodek KARTA ogłasza XVIII edycję prestiżowego konkursu HISTORIA BLISKA, której temat brzmi: „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”.

Ośrodek KARTA ogłasza XVIII edycję prestiżowego konkursu HISTORIA BLISKA, której temat brzmi: „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”.

fot. arch
fot. arch

Podziel się:   Więcej

W tym roku uczestnicy mają szansę wykazać się jeszcze większą kreatywnością niż w poprzednich edycjach. Prace konkursowe mogą mieć dowolny temat, musi on jedynak dotyczyć historii lokalnej, czyli czegoś co wydarzyło się w najbliższej okolicy lub ma związek z miejscową społecznością. Nie musi to być opis wielkiego wydarzenia politycznego, np. z okresu wojny, prace mogą dotyczyć również zdarzenia sportowego, religijnego czy kulturalne albo przedstawiać sylwetkę niezwykłej osoby. „Historia nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana” z kolei oznacza, że historia, jaką uczestnicy mają przedstawić, powinna być jakimś „odkryciem”. Może to być lokalna tajemnica, ważne ale zapomniane wydarzenie czy dokonanie albo coś, co pojawiało się w opowieściach i dotąd nie zostało zauważone.

Podstawą prac konkursowych muszą być samodzielnie zgromadzone i opracowane źródła historyczne np. pamiętniki, zdjęcia lub nagrania relacji świadków. – Zasada ta obowiązuje od początku istnienia konkursu. Chcemy w ten sposób zachęcać młodzież do wysiłku, na przekór trendom uproszczeń i zmniejszania wymagań. Traktujemy młodych ludzi jak prawdziwych badaczy, którzy dzięki dociekliwości, eksploracji tematów, przetrząsaniu archiwów domowych czy strychów, mogą znaleźć materiały źródłowe do badania historii lokalnej, do których nie dotrą profesjonalni historycy – mówi Alicja Wancerz-Gluza, pomysłodawczyni i koordynatorka konkursu.

 Tegoroczna edycja będzie się różnić od poprzednich również ze względu na jej multimedialny charakter. – Na wszystkich poziomach konkursu będziemy wykorzystywali portal historiabliska.pl i nowoczesne narzędzia komunikacji. Materiały pomocnicze i instruktażowe (w tym nagrania filmowe) są już dostępne na naszej stronie internetowej, prace konkursowe będzie można wysłać wyłącznie przez Internet – mówi Alicja Wancerz-Gluza.

Prace mogą mieć różną formę: tekstu lub kolażu tekstu i ikonografii (w formacie PDF), filmu, audycji radiowej, prezentacji lub wystawy multimedialnej. Będzie można je przesyłać organizatorom od 1 września 2015 do 25 października 2015, za pomocą specjalnego formularza uruchomionego na stronie www.historiabliska.pl.

Publiczne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród nastąpi 30 listopada, podczas uroczystej gali w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Przewidywana pula nagród wynosi 20 tys. złotych.

Informacje szczegółowe na temat konkursu znajdą Państwo na portalu www.historiabliska.pl

Konkurs HISTORIA BLISKA

 Konkurs organizowany jest przez Ośrodek KARTA i instytucje partnerskie od 1996 roku. Jego celem jest uczenie otwartego i krytycznego podejścia do przeszłości historycznej, zwracanie uwagi młodzieży na konieczność patrzenia na historię z wielu perspektyw i rozważania różnych jej aspektów. W siedemnastu dotychczasowych edycjach „Historii Bliskiej” uczestniczyło blisko 13 800 młodych autorów, którzy przygotowali ponad 7 700 prac (ponad 160 000 stron), zawierających ponad 32 000 oryginalnych dokumentów, 61 000 zdjęć, 16 000 godzin relacji świadków historii z odchodzących pokoleń, ok. 400 oryginalnych dzienników i 800 wspomnień (dostęp do archiwum konkursów także za pośrednictwem portalu www.historiabliska.pl). Konkurs „Historia Bliska” jest powiązany z podobnymi konkursami historycznymi w 25 krajach europejskich, zrzeszonymi w niezależnej Sieci EUSTORY (www.eustory.eu).

 Ośrodek KARTA

 Ośrodek KARTA (OK), powołany w podziemiu w 1982 roku, to niezależna, pozarządowa organizacja pożytku publicznego, zajmująca się dokumentowaniem i popularyzowaniem historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. OK prowadzi działalność wydawniczą (wydaje m.in. kwartalnik historyczny „Karta”), archiwalną (gromadzi zbiory dokumentów, ikonografii i dźwięków) oraz edukacyjną.