• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”

18:47, 18.01.2017
Zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego” W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, 26 stycznia 2017 o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane: zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”

W ramach Salonu Historycznego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, 26 stycznia 2017 o godz. 18:00 serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy minus – konfrontacje historyczne”, zatytułowane: zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”

Zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”
Zagadka Jaruzelskiego – dyskusja o książce Piotra Gajdzińskiego „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”

Podziel się:   Więcej
To biografia najważniejszej postaci Peerelu, człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy. Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić. Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu. Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina? Jaki jest zatem klucz do biografii Jaruzelskiego?

Rozmawiać będą:

* Piotr Gajdziński (dziennikarz, publicysta, autor książki „Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego”)

* prof. Antoni Dudek (historyk, politolog, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Prowadzenie:

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, adiunkt Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Patronat medialny: TVP Historia, TVP S.A. Oddział w Łodzi, Radio Łódź, Dom Literatury, Liberte!, Dziennik Łódzki, Gazeta Trybunalska, Obserwator Międzynarodowy, Histmag.org.