• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

"Tydzień", em. 08.12.2019

10:51, 02.12.2019
"Tydzień", em. 08.12.2019 W najbliższym wydaniu magazynu "Tydzień" porozmawiamy o tym czym jest dla Polaków znak "Produkt polski". Nie zabraknie też podsumowania działania Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W najbliższym wydaniu magazynu "Tydzień" porozmawiamy o tym czym jest dla Polaków znak "Produkt polski". Nie zabraknie też podsumowania działania Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 
 

Podziel się:   Więcej
Dla siedmiu na dziesięciu Polaków zachętę do zakupu danego produktu jest polskie pochodzenie. Połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi. Znak „Produkt polski” umożliwi im łatwiejsze wyszukiwanie produktów wytworzonych w kraju z użyciem polskich surowców. Zgodnie z przepisami produkty opatrzone tą informacją muszą być wyprodukowane z surowców wytworzonych na terenie Polski z tym, że w produktach przetworzonych dopuszcza się użycie importowanych składników (np. przypraw, bakalii) w ilości do 25% masy tych produktów. Wybierając żywność z oznaczeniem „Produkt polski”, konsument ma pewność, że została ona wytworzona w kraju i z rodzimych surowców. Przy bogatej ofercie na sklepowych półkach ma to niebagatelne znaczenie, a w efekcie przyczynia się także do budowania patriotyzmu konsumenckiego i wsparcia sprzedaży polskiej żywności. Jeżeli kupujemy żywność najbliżej miejsca zamieszkania, a jest to żywność w tzw. krótkich łańcuchach, czyli żywność kupowana w wprost w gospodarstwach rolnych, wtedy możemy mieć pewność, że nie ma potrzeby stosowania w tej żywności konserwantów, środków przedłużających trwałość, które pozwalają przewozić ją na długie odległości – podkreśla minister rolnictwa.
58,3 mld złotych tyle wynosi budżet PROW 2014-2020. Do tej pory złożonych zostało 4,5 mln wniosków na łączną kwotę ok. 48,6 mld złotych. Z tego 60 procent środków już zostało zakontraktowanych a blisko 40 procent wypłacone. Jak zapewnia ARiMR nie ma żadnych zagrożeń, że środki nie zostaną wykorzystane. W tym roku rolncy mogli ubiegać się o wsparcie z wszystkich instrumentów PROW. Największym zainteresowaniem cieszyły się działania inwestycyjne. Jeszcze w grudniu o pomoc mogą ubiegać się nowopowstałe grupy producentów rolnych, rolnicy, którzy chcą rozwijać małe przetwórstwo. Po raz drugi będą przyjmowane dokumenty o dofinansowanie modernizacji na obszarach NATURA 2000. Agencja Restrukturyzacji ogłosiła także przyjmowanie dokumentów o zwrot połowy kosztów inwestycji związanych z ochroną wód przed azotanami. Podobne możliwości ubiegania się o dofinansowanie będą mieli rolnicy w przyszłym roku.
„Tydzień” emisja 8.12.2019, godz. 8:00 TVP1
ZAPRASZAMY!

Twoim zdaniem

Czy rolnicy korzystają na globalnym wzroście cen towarów rolnych?