11.10.2009

 
 
 
...
 
 
zamknij [x]

Wiadomość została wysłana.

 
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
Masz kłopoty z odtwarzaniem?
Pomoc

Tematy programu
1. Trudna sytuacja na rynku mleka
2. Duzi producenci nadal mają ogromne trudności ze sprzedażą artykułów spożywczych na Wschód. Za to rozwija się drobny handel przygraniczny.
3. IX Dzień Papieski w TVP - pomoc dla szczególnie uzdolnionej młodzieży ze wsi i małych miasteczek.

Ad. 1 – Rynek mleka W poniedziałek, w Brukseli odbyło się nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa Unii Europejskiej. Tematem rozmów był kryzys na europejskim rynku mleka. Obradom towarzyszyła demonstracja farmerów żądających zmian w dotychczasowej polityce względem sektora mlecznego. Stanowisko w sprawie trudnej sytuacji producentó mleka zajęli również europarlamentarzyści. Przestrzegli, że działania podejmowane dotychczas przez Komisję Europejską okazały się niewystarczające, a Komisja powinna natychmiast wprowadzić mechanizmy stymulujące popyt na produkty mleczarskie, takie jak na przykład - dofinansowanie programów dystrybucji mleka w szkołach, czy utworzenie funduszu mleczarskiego UE o wartości 600 mln euro, by pomóc organizacjom i spółdzielniom producentów oraz wspierać inwestycje i modernizacje gospodarstw rolnych.
Goście:
1. Marek Sawicki – minister rolnictwa
2. Robert Jakubiec – Lubelska Izba Rolnicza

* Ad. 2 – Handel ze Wschodem.
Eksport naszych produktów rolno spożywczych ustawicznie rośnie. Nasi producenci powoli ale skutecznie zdobywają unijne i światowe rynki. I trudno się temu dziwić, gdyż nasza żywność jest smaczna i zdrowa. Jednak to co udaje się nam na nowych rynkach nie sprawdza się w handlu z najbliższymi sąsiadami zza wschodniej granicy. Handel na rynku rosyjskim często porównywany jest do rosyjskiej ruletki. Wyśrubowane i niejednokrotnie nieżyciowe normy. Konieczność przeprowadzania badań laboratoryjnych każdej partii towaru. Licencje eksportowe, które zdobyć jest bardzo trudno. Arbitralność decyzji i utrudnienia administracyjne, skutecznie blokują wymianę towarową i przyczynia wiele trudności przedsiębiorcom po obu stronach granic.
Goście:
1. Marek Sawicki – minister rolnictwa
2. Ryszard Smolarek – prezes zakładów mięsnych w Łukowie
3. Mikołaj Oniszczuk – Stowarzyszenie Eksporterów Polskich

* Ad. 3 – IX Dzień Papieski w TVP
IX Dzień Papieski w TVP będzie odbywał się pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Wolności. W ramach obchodów tego Dnia „Tydzień” przypomni o funduszu stypendialnym dla uzdolnionej młodzieży z małych miasteczek i wsi, którą ma pod swoją opieką Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. O wielkości pomocy, jej celach, możliwościach skorzystania ze środków Fundacji i zasadach zbiórki pieniędzy, rozmowa z jezuitą o. Rafałem Sztejką.

Twoim zdaniem

Czy rolnicy korzystają na globalnym wzroście cen towarów rolnych?