• Wersja do druku
  • -AA+A

Trzy razy Fredro

15:22, 22.04.2013
Trzy razy Fredro W poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 20.20 program 1 TVP wyemitował na żywo 3 jednoaktówki Aleksandra Fredry. Jedna z nich była transmitowana z Dużego Studia Telewizji Katowice!

W poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 20.20 program 1 TVP wyemitował na żywo 3 jednoaktówki Aleksandra Fredry. Jedna z nich była transmitowana z Dużego Studia Telewizji Katowice!

Maciej Stuhr jako Pan (fot. M. Łukaszek)
Maciej Stuhr jako Pan (fot. M. Łukaszek)

Powiązane artykuły


Podziel się:   Więcej
Agnieszka Radzikowska -(Pani) fot. M. Łukaszek
Tym samym nawiązaliśmy do wspaniałych tradycji teatralnych naszego Ośrodka, w którym pierwsze spektakle były regularnie transmitowane już od początku lat sześćdziesiątych. TVP Katowice włączyły się w obchody 60. lecia Teatru Telewizji i 220.rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Pozostałe dwa spektakle przygotowały TVP Kraków i TVP w Warszawie.

Do poniedziałku będą trwały próby aktorskie, ustawianie świateł, kamer, próby techniczne, realizacyjne oraz próby łączy - Technicznie i logistycznie przedsięwzięcie jest dużym wyzwaniem: trzy premiery, grane kolejno w trzech studiach Telewizji Polskiej: w Katowicach, Krakowie i Warszawie , z udziałem publiczności. Katowice rozpoczęły "starą "planszą i sygnałem dźwiękowym. Projekt przygotowała Telewizja Polska z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. „Nasz” spektakl to "Świeczka zgasła", w reżyserii Jerzego Stuhra.

wystąpią:
Maciej Stuhr (Pan)
Agnieszka Radzikowska -(Pani) młoda , ale już doceniona aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach
scenografia Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński (autorzy scenografii m. in. do „W ciemności” Agnieszki Holland)
realizacja telewizyjna Leszek Ptaszyński TVP Katowice
reżyseria światła Adam Sikora TVP Katowice
realizacja dźwięku Sławomir Siwczyk TVP Katowice
redaktor prowadzący Grażyna Ogrodowska TVP Katowice
kierownicy produkcji Michał Skrzeczek, Hanna Suchorabska producent Adam Łukaszek
producent wykonawczy Telewizja Polska SA, Oddział w Katowicach

Świeczka zgasła” należy najprawdopodobniej do ostatnich utworów Fredry, napisanych po 1865 r.(dokładnej daty powstania nie ustalono) Prosta historia opowiada o dwojgu podróżnych, którzy zrządzeniem losu zatrzymują się na nocleg w tej samej leśnej chacie. Nie widzą się dokładnie w blasku jednej świeczki, nie są też sobą zainteresowani. Mężczyzna przypuszcza, że jego przypadkowa towarzyszka jest niemłoda i nieatrakcyjna, kobieta uważa go za gbura. Nie tak trudno zgadnąć, co dalej może się wydarzyć...