2013-03-05

5 marca

 
 
 
...
 
 
zamknij [x]

Wiadomość została wysłana.

 
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
Masz kłopoty z odtwarzaniem?
Pomoc

W programie:

- Instalacja fotowoltoniczna. Parafia MBNP w Jaworznie podpisała porozumienie z przedsiębiorstwem Tauron SA i dzięki temu nadmiar energii elektrycznej produkowanej przez zamontowaną na dachu budynku Sanktuarium instalację fotowoltaiczną - będzie wykorzystany w sieci elektroenergetycznej Tauronu. Produkcja energii z instalacji w słoneczny dzień wynosi ok. 300-400 kWh, co daje rocznie ok. 65 tys. kWh. Zimą zgromadzona energia jest wykorzystywana do ogrzewania kościoła. Już teraz jej ilość pozwala nie tylko na ocieplenie obiektu, ale i zamontowanie w kościele ławek z grzałkami zasilanymi energią słoneczną. To pierwsza w regionie i jedna z nielicznych w kraju taka metoda oszczędzania energii elektrycznej i cieplnej. Do jej budowy wykorzystano 312 modułów fotowoltaicznych o sprawności sięgającej ok. 14,8 proc. Dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest w energię elektryczną, a napięcie stałe zamieniane jest w napięcie przemienne 230 V. To z kolei umożliwia wykorzystanie energii do zasilania odbiorników służących oświetleniu czy ogrzewaniu.
Autor: Beata Smaga

- Złomowanie komputerów. Co zrobić z niepotrzebnym komputerem, lub częściami do niego. Na pewno nie można wyrzucić go do kosza na śmieci, ale nie dla wszystkich jest to jasne. Związek Młodzieży Wiejskiej pozyskał z WFOŚiGW w Katowicach fundusze na akcję edukacyjna dotycząca recyklingu komputerów. Akcja przeprowadzona zostanie podczas turnieju gier komputerowych który odbędzie w podczęstochowskim Mykanowie.
Autor: Grzegorz Mach

- Termomodernizacja zabytkowego budynku w Żywcu uzyskała znaczące dofinansowanie z Funduszu, który wsparł tę inwestycję kwotą trzystu tysięcy złotych. Budynek jest własnością Starostwa Powiatowego i po zakończeniu gruntownego remontu będzie mieścił kilka Wydziałów Starostwa. Całkowity zakres prac objął: prace konserwatorskie przy zewnętrznej elewacji budynku, przebudowę instalacji elektrycznej, instalację przeciwpożarowego systemu alarmowego, przebudowę instalacji gazowej i grzewczej oraz modernizację systemu wentylacji i klimatyzację budynku.
Autor: Ireneusz Kaznocha

- Oszczędzanie energii w szkole podstawowej. W szkole podstawowej nr 13 w Bielsku-Białej dzieci najlepiej wiedzą jak oszczędzać energię i jak zadbać o środowisko. Zaoszczędzone pieniądze szkoła przeznacza dla uczniów.
Autor: Katarzyna Graboń
KatowiceAdOceanConfig