• Wersja do druku
  • -AA+A

Las wycisza stres

20:33, 17.08.2013
Las wycisza stres Las – wstęp do niego jest bezpłatny, do tego jest czynny przez całą dobę. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że coraz więcej mieszkańców dużych miast często odczuwa stres, a leśny spacer to jeden ze sposobów, by go zwalczyć.

Las – wstęp do niego jest bezpłatny, do tego jest czynny przez całą dobę. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że coraz więcej mieszkańców dużych miast często odczuwa stres, a leśny spacer to jeden ze sposobów, by go zwalczyć.

Las wycisza stres
Las wycisza stres

Podziel się:   Więcej
Mieszkańcy miast żyją w hałasie, miejskie życie narzuca szybkie tempo; dużo pracy i brak czasu na odpoczynek – to często przyczyna stresu. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych wynika, że ponad połowa ankietowanych uważa spacer po lesie za skuteczny sposób na odreagowanie stresu. Wszystkie przebadane osoby zauważyły też korzyści płynące z przebywania w lesie; ponad 90% wskazało na ciszę i spokój, niemal 85% oddychanie świeżym powietrzem. – W lesie możemy bardzo łatwo i bardzo prosto znaleźć wytchnienie. Las daje nam ukojenie. Jest tutaj cisza, spokój. Mamy do czynienia z obcowaniem z przyrodą. To na człowieka wpływa bardzo korzystnie – mówi Tomasz Kuszewski, nadleśniczy nadleśnictwa Zagnańsk. Również według psychologów, las jest doskonałym miejscem do relaksu. Przebywanie w nim pozwala ukoić nerwy i nabrać sił. – Szum lasu, śpiew ptaków, zapach drzew i krzewów w bardzo dużym stopniu pozwala nam skupić myśli i zapomnieć o wielu codziennych problemach – mówi dr Edyta Kowalczyk-Boroń.