• Wersja do druku
  • -AA+A

70. rocznica zbrodni katyńskiej

17:17, 05.03.2010
70. rocznica zbrodni katyńskiej Stracili najbliższych, dlatego 5 marca przychodzą pod pomnik katyński na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Także w tym roku rodziny pomordowanych oddały hołd poległym na Wschodzie. Dokładnie 70 lat temu Stalin podpisał rozkaz rozstrzelania blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych.

Stracili najbliższych, dlatego 5 marca przychodzą pod pomnik katyński na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Także w tym roku rodziny pomordowanych oddały hołd poległym na Wschodzie. Dokładnie 70 lat temu Stalin podpisał rozkaz rozstrzelania blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych.

70. rocznica zbrodni katyńskiej
70. rocznica zbrodni katyńskiej

Podziel się:   Więcej
5 marca 1940 roku to jedna z najczarniejszych dat w historii naszego kraju. To wtedy padł rozkaz Stalina, który był wyrokiem na polskich jeńców. Wiosną 1940 roku NKWD zamordowało 22 tysiące osób. Krewni polskich jeńców zamordowanych na Wschodzie wciąż nie mogą pogodzić się z decyzją Stalina.

67 lat temu ujawniono informację, że w lesie katyńskim odkryto masowe groby z ciałami Polaków. Wiele rodzin dopiero wtedy poznało prawdę. Rosja nie uznaje mordu katyńskiego za ludobójstwo, ale za zbrodnię polityczną, która ulega przedawnieniu. Prokuratura rosyjska umorzyła śledztwo w sprawie i nikomu nie przedstawiono zarzutów.
W ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w Muzeum Historii Kielc zaplanowano cykl wykładów, Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje wystawę plenerową, a w szkołach będą organizowane konkursy historyczne. Patronat nad obchodami objęła TVP Kielce.

Julia Wąż, Informacje