• Wersja do druku
  • -AA+A

Czy Krzyżtopór będzie odbudowany?

19:26, 19.07.2013
Czy Krzyżtopór będzie odbudowany? Zakończyły się prace renowacyjne na zamku Krzyżtopór: zabezpieczono rozpadające się mury, uporządkowano teren, a w podziemiach zlokalizowano sale wystawiennicze. Prace trwały trzy lata i kosztowały 12 milionów złotych. Pojawiają się jednak głosy, że zamek powinien być odbudowany.

Zakończyły się prace renowacyjne na zamku Krzyżtopór: zabezpieczono rozpadające się mury, uporządkowano teren, a w podziemiach zlokalizowano sale wystawiennicze. Prace trwały trzy lata i kosztowały 12 milionów złotych. Pojawiają się jednak głosy, że zamek powinien być odbudowany.

Czy Krzyżtopór będzie odbudowany?
Czy Krzyżtopór będzie odbudowany?

Podziel się:   Więcej
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – kiedyś jeden z największych i najpiękniejszych zamków w  Europie, monumentalna budowla wzniesionej na zamówienie magnata Krzysztofa Ossolińskiego. To jedno  z najdobitniejszych świadectw zniszczeń po potopie szwedzkim: wojska Karola Gustawa złupiły Krzyżtopór i doprowadziły go do ruiny. Wielokrotnie w historii myślano o odbudowie warowni, zawsze jednak brakowało odpowiednich funduszy. XVII-wieczna budowla przeszła  gruntowną renowację – prace  zostały sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Naprawiono rozpadające się mury,  zbudowano dachy i system odprowadzający wodę deszczową. Pod ziemią powstały  sale ekspozycyjne, punkt obsługi turystycznej i węzeł sanitarny. – To zbyt mało, zamek powinien być odbudowany – twierdzi profesor Jan Kurek z Politechniki Krakowskiej. Stowarzyszenie Krzewienia Tradycji i Opieki nad Zamkiem Krzyżtopór przygotowało nawet makietę odbudowanego zamku.  Uczestniczący w pracach konserwatorskich w Ujedzie profesor Andrzej Koss ma jednak wątpliwości, bo, jego zdaniem, do odbudowy brakuje niezbędnej  dokumentacji historycznej. Przeciwny odbudowie jest też wójt Iwanisk, który zarządza zamkiem w Ujeździe. Zdaniem profesora Kurka odbudowa zamku jest możliwa: żeby zamknąć stan surowy potrzeba 20. milionów złotych. Jednak pieczę nad obiektem powinny przejąć władze  centralne. Profesor wysłał w tej sprawie listy do prezydenta Komorowskiego, premiera, marszałka sejmu i ministra kultury.