• Wersja do druku
  • -AA+A

Pomnik smoleński

20:16, 24.06.2012
Pomnik smoleński W Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie - Godowie odsłonięto makietę prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku. Replika Tupolewa powstała z datków, a wykonali ją pracownicy sanktuarium. Pomnik ma upamiętniać ofiary katastrofy. W uroczystościach uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych.

W Sanktuarium Maryjnym w Kałkowie - Godowie odsłonięto makietę prezydenckiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem w kwietniu 2010 roku. Replika Tupolewa powstała z datków, a wykonali ją pracownicy sanktuarium. Pomnik ma upamiętniać ofiary katastrofy. W uroczystościach uczestniczyły rodziny tragicznie zmarłych.

Pomnik smoleński
Pomnik smoleński

Podziel się:   Więcej
Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpoczęła procesją. Replikę Tupolewa poświęcił pomysłodawca jej powstania ksiądz infuat Czesław Wala, kustosz Sanktuarium. Budowa pomnika trwała kilka miesięcy. Pracowali przy nim uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego i pracownicy Sanktuarium. Powstał z cegieł, betonu i drutu.
Makieta ma wymiary 10 na 11 metrów, w drzwiach umieszczono portret pary prezydenckiej, a w oknach – osób związanych z Sanktuarium, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem, między innymi Ryszarda Kaczorowskiego, Przemysława Gosiewskiego, Janusza Kurtyki i Anny Walentynowicz. W uroczystościach uczestniczyła także rodzina Przemysława Gosiewskiego. Makieta Tupolewa 154 M to kolejny element upamiętnienia katastrofy smoleńskiej w kałkowskim sanktuarium; wcześniej powstało oratorium ofiar ze zdjęciami wszystkich 96. osób, a w drugą rocznicę katastrofy otwarto Izbę Pamięci Przemysława Gosiewskiego.