• Wersja do druku
  • -AA+A

Sesja w Piekoszowie

20:01, 29.04.2013
Sesja w Piekoszowie Około 10 milionów złotych wynosi zadłużenie gminy Piekoszów, to 70 procent budżetu. Gmina nie odprowadza składek za pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie blisko trzydziestu osób, ściąganie pieniędzy od wierzycieli i sprzedaż nieruchomości - to ma pomóc gminie Piekoszów wyjść z zadłużenia. Mieszkańcy nie chcą już czekać - złożyli wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy.

Około 10 milionów złotych wynosi zadłużenie gminy Piekoszów, to 70 procent budżetu. Gmina nie odprowadza składek za pracowników do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zwolnienie blisko trzydziestu osób, ściąganie pieniędzy od wierzycieli i sprzedaż nieruchomości - to ma pomóc gminie Piekoszów wyjść z zadłużenia. Mieszkańcy nie chcą już czekać - złożyli wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta i rady gminy.

Sesja w Piekoszowie
Sesja w Piekoszowie

Podziel się:   Więcej
Po jednej stronie sali radni gminy Piekoszów, po drugiej – jej mieszkańcy. Sesja chociaż była planowana, to na pewno nie potoczyła się zgodnie z planem. Dzisiejszą sesję rady gminy w Piekoszowie, zdominowały dwa tematy: pierwszy to sięgające 10 milionów złotych zadłużenie gminy, drugi to referendum, w sprawie odwołania wójta Tadeusza D., obecnie przebywającego w areszcie. Pod wnioskiem o odwołanie wójta gminy Piekoszów w drodze referendum podpisało się siedmiu radnych, wniosek został złożony na ręce przewodniczącego.
– Nie chodzi tylko o fakt aresztowania  wójta, ale również o bieżącą sytuację gminy i braki finansowe. Osoba, która pełni obowiązki wójta, czyli pan zastępca, umocowanie prawne jak najbardziej ma, ale nie ma społecznej legitymacji do zarządzania gminą – uzasadniał radny Mateusz Karliński. Jednak po kilku minutach okazało się, że nie tylko zastępca wójta Piekoszowa nie ma społecznego poparcia. Nie mają go również radni. Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Piekoszów złożyło wniosek o referendum w sprawie odwołania wójta oraz rady gminy. Mieszkańcy mają dość takich rządów. W całej gminie z powodu niezapłaconych rachunków nie ma oświetlenia ulicznego. Dziś Bogusław Krukowski, zastępca wójta, przedstawił program naprawczy, który zakłada m.in. zwolnienie blisko 30. zatrudnianych przez urząd osób. Poza tym władze gminy czekają na spłatę długów przez wierzycieli. Pierwsze pieniądze mogą pojawić się w połowie maja. Wtedy też zostaną uregulowane rachunki za energię elektryczną. Gmina musi oszczędzać też na komunikacji miejskiej. Te długi sięgają 200 tysięcy złotych. Dlatego władze negocjują z Zarządem Transportu Miejskiego ograniczenie kursów i linii autobusowych. Prawdopodobnie wcześniej, bo w pierwszej połowie maja, okaże się, czy oskarżony o korupcję wójt Piekoszowa wyjdzie na wolność. Dziś Tadeusz D. złożył zażalenie na decyzję sądu w sprawie jego aresztowania.