• Wersja do druku
  • -AA+A

Szkoła życia

19:09, 28.08.2012
Szkoła życia Dla nich nauka sprzątania, gotowania czy robienia codziennych zakupów to wielki krok na drodze do samodzielności: w Sandomierzu powstało pierwsze specjalne mieszkanie dla osób niepełnosprawnych umysłowo. To trzeci taki ośrodek w województwie. Ale zanim rozpoczną się w nim zajęcia potrzebny jest remont. Rodzice dzieci już organizują pomoc, przyda się każda para rąk.

Dla nich nauka sprzątania, gotowania czy robienia codziennych zakupów to wielki krok na drodze do samodzielności: w Sandomierzu powstało pierwsze specjalne mieszkanie dla osób niepełnosprawnych umysłowo. To trzeci taki ośrodek w województwie. Ale zanim rozpoczną się w nim zajęcia potrzebny jest remont. Rodzice dzieci już organizują pomoc, przyda się każda para rąk.

Szkoła życia
Szkoła życia

Podziel się:   Więcej
Mieszkanie treningowe jest miejscem, w którym terapeuci i specjaliści pomogą dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie wkroczyć w dorosłość. Będą uczyć się samodzielnego życia.
Mirosława Bąk, mama 21-letniego Łukasza, jest zadowolona, że syn się usamodzielni: – Ponieważ jestem taką mamą-kwoką, i wszystko robię za Łukasza, a czas, żeby trochę się usamodzielnił.
Będą sprzątać, gotować, prać i robić zakupy – czyli zadbać o siebie. Mieszkanie to dwa pokoje, kuchnia i łazienka, znajduje się w sąsiedztwie ratusza. Wymaga generalnego remontu, a w pomoc przy nim zaangażują się rodzice niepełnosprawnych dzieci. Dokument podpisany, klucze do mieszkania przekazane. Władze miasta podarowały jeszcze jeden prezent.
– Nie będą płacić czynszu. Miasto od tego nie zbiednieje. Musimy natomiast pamiętać, że chcemy w jakiś sposób pomóc rodzicom osób niepełnosprawnych – mówi Jerzy Borowski, burmistrz.
Nowi mieszkańcy będą przebywać tu na dwutygodniowych turnusach pod opieką trenerów. Rozkład dnia ustalą sobie sami: rano będą chodzić na zajęcia do ośrodka „Radość Życia”, po zajęciach będzie wracał do mieszkania. Stowarzyszenie „Dobrze, że jesteś” pomysłodawca mieszkania treningowego przewiduje, że z takiej formy przygotowania do życia skorzysta czterdzieści osób.