• Wersja do druku
  • -AA+A

Szkoła życia

19:01, 04.09.2012
Szkoła życia Osiem godzin zajęć, na miejscu logopeda, psycholog, rehabilitacje – ponad 20 niepełnosprawnych dzieci z województwa świętokrzyskiego rozpoczęło rok szkolny w nowym ośrodku rehabilitacyjno - edukacyjnym w Zielonkach, w gminie Sędziszów.

Osiem godzin zajęć, na miejscu logopeda, psycholog, rehabilitacje – ponad 20 niepełnosprawnych dzieci z województwa świętokrzyskiego rozpoczęło rok szkolny w nowym ośrodku rehabilitacyjno - edukacyjnym w Zielonkach, w gminie Sędziszów.

Szkoła życia
Szkoła życia

Podziel się:   Więcej
Darek ma 8 lat, cierpi na autyzm i padaczkę. Milena ma dziecięce porażenie mózgowe. Sześcioletnia Marcelina od urodzenia cierpi na zespół  Edwardsa. Chore dzieci wymagają specjalnej opieki - znalazły ją tutaj.
– Dzieci lubią się, są ze sobą zżyte i fajnie, że mają takie miejsce, do którego przyjeżdżają – mówią rodzice.  
Każde dziecko w ośrodku ma swoje miejsce: własną szufladę, swoje krzesło... Milena ma pięć lat, do tej pory mama zawsze była przy niej. Teraz przez osiem godzin dziennie dziewczynka będzie w ośrodku. – Dla nas, rodziców i opiekunów, to duża pomoc: możemy załatwić wiele spraw, kiedy dzieci są pod dobrą opieką – mówią.
Mama Milenki nie ukrywa, że na początku była pełna obaw, ale wątpliwości szybko minęły. – Wierzę, że opiekunowie ośrodka świetnie sobie poradzą, gdyby dziecko miało atak padaczki – mówi.
Dzieci mają zajęcia rehabilitacyjne, zajęcia z psychologiem i logopedą.
Każdy uczeń traktowany jest indywidualnie, raz w tygodniu odbywają się zajęcia grupowe. Ośrodek jest dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, ale, niestety, brakuje windy. To spore utrudnienie w komunikacji, choć wszyscy wierzą, że i ta bariera zostanie pokonana. Do ośrodka uczęszczają 22. osoby, miejsc jest dwa razy więcej.