• Wersja do druku
  • -AA+A

Wyrok na sądy

20:51, 06.10.2012
Wyrok na sądy Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2013 roku przekształconych zostanie 79 sądów rejonowych w całej Polsce. W ich miejsce powstaną wydziały zamiejscowe. W Świętokrzyskiem reforma obejmie pięć małych sądów: tam, gdzie jest mniej niż 9. sędziów.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2013 roku przekształconych zostanie 79 sądów rejonowych w całej Polsce. W ich miejsce powstaną wydziały zamiejscowe. W Świętokrzyskiem reforma obejmie pięć małych sądów: tam, gdzie jest mniej niż 9. sędziów.

Wyrok na sądy
Wyrok na sądy

Podziel się:   Więcej
Z mapy sądownictwa znikną sądy w Kazimierzy Wielkiej, Opatowie, Pińczowie, Staszowie i Włoszczowe – orzeka tam mniej niż 9. sędziów. Od stycznia  placówki zostaną przekształcone w wydziały zamiejscowe sądów sąsiednich – wydział cywilny, karny, nieletnich, rodzinny i ksiąg wieczystych. Dzięki temu sędziowie z przekształcanych jednostek będą mogli orzekać już nie tylko w jednym sądzie, ale w dwóch, a czasami nawet w trzech. Zdaniem Jarosława Gowina pozwoli to na lepsze wykorzystanie potencjału polskich sędziów.
Projekt reform w sądownictwie budziły sprzeciw części sędziów i samorządów. Przeciwko likwidacji opowiedziały się PiS, SLD, Ruch Palikota, a nawet koalicyjny PSL. W całej kraju zlikwidowanych zostanie 79 małych wokand.