• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

56. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2014

16:49, 03.12.2014
56. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2014 „Jazz na ulicach” z Marią Sadowską i Urszulą Dudziak, koncert Jerzego Kornowicza „Great Spinning” oraz projekcje prapremierowych filmów Andrzeja Wasylewskiego z cyklu „Jazzowe dzieje Polski” – przed nami kolejna odsłona 56.Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree 2014.

„Jazz na ulicach” z Marią Sadowską i Urszulą Dudziak, koncert Jerzego Kornowicza „Great Spinning” oraz projekcje prapremierowych filmów Andrzeja Wasylewskiego z cyklu „Jazzowe dzieje Polski” – przed nami kolejna odsłona 56.Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree 2014.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Podziel się:   Więcej

Koncert „Jazz na ulicach” 9 grudnia o godz. 21.00 w Basenie Artystycznym przy ul. Konopnickiej 6.

Program  wydarzenia wpisuje się w nurt nowych trendów we współczesnej muzyce, polegających na mieszaniu gatunków od nowatorskiej elektroniki do aktualnych stylów jak: jazz, funk, broken pop itp. Nawiązuje repertuarowo do wydanego ostatnio albumu Marii Sadowskiej, który zyskał uznanie krytyków i ciesząc się niesłabnącą popularnością i zaledwie w trzy miesiące od premiery uzyskał status ZŁOTEJ PŁYTY. W nagraniu udział wzięła wybitna artystka jazzowa Urszula Dudziak, która jako specjalny gość weźmie także udział w koncercie w ramach 56. Jazz Jamboree. 

Honorowym gościem będzie syn legendarnego Leopolda Tyrmanda, przybyły z USA Matthew Tyrmand.  

Maria Sadowska - wokalistka, reżyserka, kompozytorka, producentka, jurorka programu „The Voice of Poland" koncentruje się na stylistyce poszerzającej krąg odbiorców ambitnej muzyki. Po roku obfitym w sukcesy na gruncie zarówno muzycznym jak i filmowym - głośna premiera filmu „Dzień Kobiet” oraz świetnie przyjęta trasa koncertowa z utworami inspirowanymi sprawami kobiet - ukazały Sadowską jako artystkę bezkompromisową i silnie zaangażowaną społecznie. Z biegiem lat przyzwyczaiła swoich fanów do tego, że każdy nowy album w jej przypadku musi mieć charakter rewolucyjny. „Jazz na ulicach” to propozycja wyjątkowa, łamiąca muzyczne tabu, choć równocześnie przystępna w odbiorze. 

Urszula Dudziak - niezwykła skala głosu, oryginalna technika wokalna, pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach brzmień elektronicznych, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu "scatem".


12.12. odbędzie się koncert Jerzego Kornowicza „Great Spinning”. Utwór jest spotkaniem trzech światów środowiskowych: muzyków jazzowych, wolnych improwizatorów i kompozytora oraz trzech światów muzycznych: muzyki zapisanej w nutach, grafice i dyspozycjach opisowych; muzyki improwizowanej wywodzącej się z tradycji swingu oraz improwizacji swobodnej bliskiej tradycji freeimprovisation.

Z okazji 60 -lecia festiwali jazzowych po koncertach odbędą się projekcje prapremiarowych filmów Andrzeja Wasylewskiego z cyklu „Jazzowe dzieje Polski”. Cykl ten zawiera filmy dokumentalne o polskim jazzie, o fenomenie festiwali jazzowych w Polsce gdy jazz był „czarnym ludem“ reżymu ideologicznego, ale także o tych, którzy jazz kochają, i o tych co go tworzyli i o tych co odeszli. Dla wielu ta muzyka była elementem ratowania zagrożonych wartości ludzkich: indywidualizmu, radości życia, poczucia wolności, zabawy, ekspresji smutku i miłości. Ponad 60 lat powojennej historii polskiego jazzu zasługiwało więc na pełniejsze ujęcie z perspektywy dzisiejszej. Problem związany ze starzeniem się i odchodzeniem czołowych  artystów pierwszych lat powojennych polskiego jazzu sprawił, że ich wspomnienia i archiwa są dzisiaj bezcenne. 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE: 

15.11.2014 „56 Jazz Jamboree w Wilanowie”, koncert Piano Jazz Duo K.Karpiński, K.Sadowski oraz prezentacja książki „BYŁ JAZZ – krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce”. Spotkanie prowadzi Paweł Brodowski – red.nacz Jazz Forum Kuźnia Kulturalna, Wilanów, ul.Kostki Potockiego 24 godz.20.00.