• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

85. rocznica urodzin twórcy kapitana Klossa

16:56, 23.07.2011
85. rocznica urodzin twórcy kapitana Klossa Był niedzisiejszy w najlepszym tego słowa znaczeniu – tak Andrzeja Konica, reżysera wielu serialowych hitów w tym „Stawki większej niż życie”, wspomina Olaf Lubaszenko. Lubaszenko wraz z Cezarym Pazurą został przez Konica obsadzony w głównych rolach „Pogranicza w ogniu”. Gdyby żył, w niedzielę twórca skończyłby 85 lat.

Był niedzisiejszy w najlepszym tego słowa znaczeniu – tak Andrzeja Konica, reżysera wielu serialowych hitów w tym „Stawki większej niż życie”, wspomina Olaf Lubaszenko. Lubaszenko wraz z Cezarym Pazurą został przez Konica obsadzony w głównych rolach „Pogranicza w ogniu”. Gdyby żył, w niedzielę twórca skończyłby 85 lat.

Andrzej Konic stworzył kilka najpopularniejszych polskich seriali (fot. Radek Pietruszka/PAP)
Andrzej Konic stworzył kilka najpopularniejszych polskich seriali (fot. Radek Pietruszka/PAP)

Podziel się:   Więcej
Reżyser był jednym z najwybitniejszych twórców seriali, choć na swoim koncie ma również filmy fabularne i spektakle teatralne. Do jego najbardziej popularnych dział zaliczyć trzeba historię o przygodach kapitana Hansa Klossa, lubiany serial „Czarne chmury” czy właśnie „Pogranicze w ogniu” z Lubaszenką i Pazurą.

Artysta urodził się 24 lipca 1926 r. w Warszawie. Początkowo trudnił się atorstwem grając m.in. w Teatrze Nowej Warszawy i Teatrze Narodowym. W Narodowym grał m.in. w spektaklach reżyserowanych przez Wilama Horzycę (1958, Hrabia von Sparren w „Księciu Hamburgu” Henryka Kleista) i Władysława Krasnowieckiego (1959, Lord Chandos w „Marii Tudor” Wiktora Hugo). W 1960 r. wziął się za reżyserkę. Rozpoczął od opracowania widowisk dla Teatru Telewizji oraz programów literackich w Telewizji Polskiej. W latach 1961-63 prowadził Młodzieżowe Studio Poetyckie, gdzie debiutowali m.in. Daniel Olbrychski, Magdalena Zawadzka i Marek Perepeczko. Jednocześnie grał w filmach i serialach. Wystąpił m.in. w „Krzyżakach” Aleksandra Forda jako Skirwoiłło (1960) i „Wojnie domowej” Jerzego Gruzy – reżyser w telewizji (1965).

W Teatrze TV zrealizował dwanaście z czternastu odcinków Niezwykle popularnego serialu sensacyjnego „Stawka większa niż życie”. Następnie wyreżyserował dziewięć z osiemnastu odcinków wersji telewizyjnej. Pozostałe dziewięć odcinków TV wyreżyserował Janusz Morgenstern. „Serial kupiło ponad 40 krajów, był pokazywany nawet w Stanach Zjednoczonych, Australii i Chinach” – wspominał po latach reżyser w jednym z wywiadów. Sam zagrał jeden z epizodów, ale ten, który pamiętają wszyscy fani serialu. Wcielił się postać SA-mana Georga, którzy wymienia nad kanałem w Gdańsku słynne hasło: W zeszłym roku o tej porze padał deszcz.

W 1973 r. Konic zrealizował kolejny serial, który zdobył wielkie uznanie widowni „Czarne chmury” – pierwszy polski serial spod znaku „płaszcza i szpady”. Kolejna produkcja serialowa to „Życie na gorąco” (1978). Był też reżyserem „Pogranicza w ogniu”, realizowanego w latach 1988-1991.

– Zapamiętałem Andrzeja Konica jako człowieka o niespotykanych w naszych czasach manierach, sposobie bycia, wiedzy. To był prawdziwy dżentelmen – mówił o reżyserze po jego śmierci Olaf Lubaszenko. – Był niedzisiejszy w najlepszym tego słowa znaczeniu. Miał znakomicie opanowane rzemiosło filmowe, ale nie dbał o promocję własnej osoby. Był skromny. Pamiętam go, po prostu, jako fajnego człowieka – wspominał. Podkreślał, że Konic był nauczycielem nie tylko samego zawodu, ale też tego wszystkiego, co jest ważne w byciu aktorem – uczył, jak się zachowywać, jakim być człowiekiem. – Po latach ciągle dociera do mnie, jak wiele mu zawdzięczam – dodawał.

Konic miał w reżyserskim dorobku także m.in. filmy: „Motodrama” (1971), „W te dni przedwiosenne” (1975), „Życie na gorąco” (1978), „Szczęśliwy brzeg” (1983), „Na wolność” (1985), a także spektakle Teatru TV, np: „Virtuti” Jerzego Janickiego i Andrzeja Mularczyka (1970), „Poza miastem” Johna Boyntona Priestleya (1993), „Kochankowie z klasztoru Valdemosa” Janusza Krasińskiego (1995).

Andrzej Konic zmarł 25 października 2010 r. w Warszawie. Miał 84 lata.

(po/PAP)
 
 
 
...