• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Bruno Schulz w sieci

14:38, 13.07.2012
Bruno Schulz w sieci 12 lipca minęła 120. rocznica urodzin Brunona Schulza. Z tej okazji Instytut Książki uruchomił stronę poświęconą twórczości pisarza i wydarzeniami organizowanymi w związku z obchodami rocznicy w Polsce i na Ukrainie.

12 lipca minęła 120. rocznica urodzin Brunona Schulza. Z tej okazji Instytut Książki uruchomił stronę poświęconą twórczości pisarza i wydarzeniami organizowanymi w związku z obchodami rocznicy w Polsce i na Ukrainie.

Bestie, Xięga bałwochwalcza 1920-22, 11,6 x 17 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie, cliché verre
Bestie, Xięga bałwochwalcza 1920-22, 11,6 x 17 cm, Muzeum Narodowe w Warszawie, cliché verre

Podziel się:   Więcej
120 lat temu, 12 lipca 1892 w Drohobyczu urodził się Bruno Schulz, prozaik i krytyk literacki, myśliciel i artysta, jeden z najciekawszych pisarzy europejskiego modernizmu. W tym roku przypada również 70. rocznica śmierci pisarza. W marcu tego roku ukraiński parlament przyjął uchwałę w sprawie uczczenia tej rocznicy.

W ramach obchodów schulzowskich rocznic odbędzie się wiele różnych wydarzeń w Polsce i poza jej granicami. W Drohobyczu od 6 do 12 września odbędzie się 5. Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza, który wypełnią koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, debaty, spotkania autorskie i konferencja naukowa. We Wrocławiu od 14 do 19 listopada trwać będzie Festiwal im. Brunona Schulza, który łączyć będzie spotkania literackie z dyskusjami m.in. o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich i ich odwzorowaniom w sztuce, a także konferencją naukową. Do Lublina, Warszawy, Krakowa, Drohobycza i Chicago trafi projekt Anny Kaszuby-Dębskiej „Szpilki” podejmujący na różne, interaktywne sposoby motyw schulzowskiego fetysza: kobiecych stóp. W Chicago odbędzie się na Uniwersytecie Illinois festiwal pod hasłem „After Schulz: Polish Literature in the Age of Multiculturalism”.

Na stronie uruchomionej 12 lipca przez Instytut Książki www.brunoschulz.eu można znaleźć dokładne informacje o wydarzeniach rocznicowych, kalendarium życia i twórczości Bruno Schulza, teksty mu poświęcone, autorstwa m.in. Jurija Andruchowycza, Ewy Kuryluk, rysunki Schulza, wybrane hasła ze Słownika Schulzowskiego, a także kompletną bibliografię tłumaczeń oraz informacje o 5. Festiwalu Schulza w Drohobyczu oraz artystach biorących udział w festiwalu.

Strona dostępna jest w językach polskim, angielskim i ukraińskim. Została zaprojektowana przez Olę Cieślak na podstawie znaku graficznego wykonanego przez Grażkę Lange.