• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Dokument „Kaczyka. Jest takie miejsce” na festiwalu Dwa Brzegi

16:48, 12.07.2011
Dokument „Kaczyka. Jest takie miejsce” na festiwalu Dwa Brzegi „W społeczności polskiej w rumuńskiej wsi Kaczyka co roku przychodzi na świat dwoje dzieci. Mamy cztery śluby i dziesięć pogrzebów” – tak mówi główny bohater filmu Michał Cechaniuc. Jego oczami będziemy poznawać umierającą, dwustuletnią polską wioskę w Rumunii.

„W społeczności polskiej w rumuńskiej wsi Kaczyka co roku przychodzi na świat dwoje dzieci. Mamy cztery śluby i dziesięć pogrzebów” – tak mówi główny bohater filmu Michał Cechaniuc. Jego oczami będziemy poznawać umierającą, dwustuletnią polską wioskę w Rumunii.

Kaczyka (fot. Robert Kielak)
Kaczyka (fot. Robert Kielak)

Podziel się:   Więcej
Dla Michała jest, jak mówi, „po południu”. Jest emerytowanym kolejarzem, jednym z kilkudziesięciu potomków polskich osadników z okolic Bochni i Wieliczki z okresu rozkwitu kopalni soli w XIX wieku w rumuńskiej Bukowinie nadal mieszkających w Kaczyce. Odkrył swoje korzenie i podjął wysiłek nauczenia się polskiego w jesieni życia, uświadomiwszy sobie nieodwracalną przemijalność kultury i języka w podupadającej społeczności Kaczyki – niegdyś prosperującego wielokulturowego miasta przemysłowego. Prowadzi Dom Polski, schronisko i żywą skarbnicę pamiątek z okresu świetności miasta i jego polskich mieszkańców. Jest świadom zarówno swojego wieku jak i procesów społecznych, które skazują jego miasteczko na upadek, a jego misję czynią niemożliwą.

Jednak nie poddaje się. Raz w roku Kaczyka ożywa: na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny tętni życiem jak za dawnych lat. Ten widok daje Michałowi energię do dalszej pracy. Oglądając jego oczami codzienne życie, piękno tego miejsca, wraz z młodymi twórcami filmu godzimy się z przemijalnością wszystkiego co ważne i piękne w naszym życiu, uczymy się ją akceptować, a jednocześnie podziwiamy wysiłki tych, którzy „wbrew nadziei” przedłużają dla nas ich istnienie.

„Kaczyka. Jest takie miejsce” został zakwalifikowany do programu tegorocznej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI, który odbędzie się w Kazimierzu, Janowcu nad Wisłą i Puławach pomiędzy 30 lipca i 7 sierpnia, do sekcji: Na Krótką Metę.

Dokument powstał w koprodukcji TVP S.A. i Blaszanka Studio