• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Gwarancje Kultury 2013 - znamy nominowanych!

12:20, 20.03.2013
Gwarancje Kultury 2013 - znamy nominowanych! W trakcie konferencji prasowej Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy Gdańsk 2013 poznaliśmy również nominowanych w tym roku do nagród TVP Kultura - Gwarancji Kultury za rok 2012.

W trakcie konferencji prasowej Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy Gdańsk 2013 poznaliśmy również nominowanych w tym roku do nagród TVP Kultura - Gwarancji Kultury za rok 2012.

Gwarancje Kultury w tym roku wręczone zostaną 13 kwietnia 2013 r.
Gwarancje Kultury w tym roku wręczone zostaną 13 kwietnia 2013 r.

Podziel się:   Więcej
Każdego roku w kwietniu, w rocznicę swojego powstania TVP Kultura obchodzi urodziny, przyznając jednocześnie nagrody - Gwarancje Kultury najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym ubiegłego sezonu w poszczególnych kategoriach. W tym roku uroczystość wręczenia Gwarancji Kultury i 8. urodziny TVP Kultura odbędą się13 kwietnia o godz. 19.00 i będą transmitowane na antenie TVP Kultura. Wydarzenie uświetni swoim koncertem Kurt Elling – gwiazda światowej wokalistyki jazzowej.

LISTA NOMINOWANYCH DO GWARANCJI KULTURY 2013 :

LITERATURA

1. Joanna Bator – za powieść Ciemno, prawie noc. Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.
2. Beata Chomątowska – za książkę Stacja Muranów – tętniącą życiem opowieść o żydowskiej dzielnicy, która była miejscem zagłady, by odrodzić się w nowej rzeczywistości i wciąż zmagać z cieniem historii. Reportaż o dzielnicy staje się uniwersalną opowieścią o mieście, architekturze i przede wszystkim o ludziach.
3. Szczepan Twardoch – za powieść Morfina, brawurowo opowiedzianą historię człowieka, który chciał być wolny od gorsetu Polaka-patrioty w rzeczywistości zniewolenia, o kłopotach z tożsamością i zapętleniu we własnych słabościach.

JAZZ, ROCK i INNE

1. Piotr Orzechowski – pianista jazzowy znany również jako Pianohooligan. Za płytę Experiment. Penderecki, będącą udaną próbą indywidualnej interpretacji utworów Krzysztofa Pendereckiego. Za odważne poszukiwania brzmieniowe i poruszanie się w różnych przestrzeniach stylistycznych.
2. Maria Peszek – za płytę Jezus Maria Peszek, która stała się nie tylko wydarzeniem muzycznym, lecz również sprowokowała dyskusje o hipokryzji współczesności.
3. Bartłomiej Wąsik – za projekt Nowego Teatru Nowa Warszawa z udziałem Stanisławy Celińskiej i Royal String Quartet, w którym znane piosenki o Warszawie uzyskały niezwykłą aranżację i niezwykłe wykonanie.

MUZYKA POWAŻNA

1. Piotr Beczała – wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.
2. Marek Moś – dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej Aukso. Za nowoczesną interpretację muzyki polskiej awangardy lat 60. w cyklach Genesis i Muzyczki Henryka Mikołaja Góreckiego, wykonanych po raz pierwszy w całości na ubiegłorocznym festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.
3. Anna Radziejewska – znakomita śpiewaczka operowa. Za błyskotliwe wokalnie i poruszające emocjonalnie interpretacje skomponowanych z myślą o niej utworów Wojciecha Blecharza i Salvatore Sciarrino, wykonanych na ubiegłorocznym festiwalu Warszawska Jesień. Za umiejętne i kreatywne łączenie świata opery barokowej z muzyką współczesną.
FILM

1. Marcin Kowalczyk, Dawid Ogrodnik, Tomasz Schuchardt - za entuzjazm, poświęcenie i pasję poparte konsekwentną pracą nad rolami w filmie Jesteś Bogiem, za wiarygodne przypomnienie zespołu Paktofonika, jednej z najważniejszych grup muzycznych przełomu wieków.
2. Maciej Stuhr i Ireneusz Czop - za role w filmie Pokłosie - najciekawszy duet aktorski zeszłego roku. Za odwagę zmagania się z bolesnym tematem antysemityzmu nie tylko na ekranie, ale również w życiu.
3. Bartłomiej Topa – za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie Drogówka. Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

TEATR

1. Remigiusz Brzyk – za reżyserię przedstawienia Korzeniec na podstawie powieści Zbigniewa Białasa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Spektakl, który w nowoczesnej formie teatralnej ukazuje, jak w historii tajemniczego morderstwa sprzed stu lat odbijają się współczesne problemy, a lokalna sosnowiecka opowieść nabiera cech uniwersalnych.
2. Kornel Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa – za zespołową kreację w przedstawieniu Nietoperz. Spektakl, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?
3. Paweł Świątek – za kongenialne przełożenie prozy Doroty Masłowskiej na teatralny język w Pawiu królowej w Starym Teatrze w Krakowie. Spektakl będący obiecującym początkiem pracy młodego reżysera, obdarzonego oryginalną wyobraźnią sceniczną.

SZTUKI WIZUALNE

1. Zbigniew Libera - za realizowany od 2012 roku projekt Kurator: Libera, w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymi twórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.
2. Jarosław Lubiak i Małgorzata Ludwisiak – kuratorzy Muzeum Sztuki w Łodzi, autorzy wystawy Korespondencje. Sztuka nowoczesna i uniwersalizm, która w nowatorski sposób prezentuje spotkanie dwóch kolekcji sztuki dwudziestowiecznej: łódzkiej i berneńskiej powstałej głównie dzięki donacji szwajcarskiego przemysłowca Hermanna Rupfa.
3. Agnieszka Polska – artystka sztuk wizualnych, której prace prezentowano w londyńskiej galerii Tate Modern i która w 2012 roku zrealizowała film Włosy – własne spojrzenie na fenomen ruchu hipisowskiego.

MENEDŻER KULTURY

1. Roman Gutek – za działania, które służą promocji autorskiego kina na polskich ekranach: otwarcie największego w Europie art-house’u, rozwój Stowarzyszenia Nowe Horyzonty i festiwali filmowych, które corocznie ściągają tłumy kinomanów z Polski i ze świata.
2. Szymon Holcman – za osiągnięcia wydawnictwa Kultura Gniewu, które skutecznie wprowadza literaturę komiksową do głównego nurtu naszej kultury, popularyzuje klasykę światowego komiksu oraz odważnie publikuje twórczość polskich autorów.
3. Violetta Łabanow – prezes Fundacji Muzyka jest dla wszystkich za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia, dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie poznają jak piękną sztuką jest muzyka.
KULTURA W SIECI

1. Otwarta Zachęta – za uruchomienie portalu internetowego www.otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.
2. Serwis crowdfundingowy www.wspieramkulture.pl – za stworzenie nowego narzędzia finansowania projektów kulturalnych, pomoc w realizacji marzeń twórców i zachętę dla odbiorców do bezpośredniego wspierania najciekawszych inicjatyw.

SUPERGWARANCJA

Krzysztof Penderecki
Mistrz polskiej muzyki współczesnej. Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.