• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Gwarancje Kultury rozdane

14:15, 12.04.2013
Gwarancje Kultury rozdane 13 kwietnia br. TVP Kultura przyznała Gwarancje Kultury. Nagrody zostały wręczone najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym.

13 kwietnia br. TVP Kultura przyznała Gwarancje Kultury. Nagrody zostały wręczone najciekawszym, najbardziej wyrazistym osobowościom artystycznym.

8. urodziny TVP Kultura uświetnił swoim koncertem muzyk jazzowy Kurt Elling (fot. Tomasz Urbanek/East News)
8. urodziny TVP Kultura uświetnił swoim koncertem muzyk jazzowy Kurt Elling (fot. Tomasz Urbanek/East News)

Podziel się:   Więcej
Uroczystość wręczenia Gwarancji Kultury i obchody 8. urodzin TVP Kultura odbyły się w Studiu 1, przy ul. Woronicza. Uroczystość poprowadziła dyrektor TVP Kultura – Katarzyna Janowska, której towarzyszył Marcin Matuszewski znany jako Duże Pe, który w formie freestyle'u przybliżał sylwetki nominowanych. Wydarzenie uświetnił swoim koncertem Kurt Elling – gwiazda światowej wokalistyki jazzowej, który wykonał specjalnie na zamówienie TVP Kultura dwa utwory polskich autorów.

GWARANCJE KULTURY - LAUREACI


LITERATURA
Joanna Bator – za powieść Ciemno, prawie noc. Autorka żonglując konwencjami literackimi kreuje mroczną scenerię Wałbrzycha, by tropić w niej tajemnice przeszłości. Groteskowy horror niesie egzystencjalne refleksje ze współczesnym społecznym ostrzem.

JAZZ, ROCK i INNE
Bartłomiej Wąsik – za aranżacje utworów na płycie Nowa Warszawa (projekt Nowego Teatru) z udziałem Royal String Quartet i Stanisławy Celińskiej, w którym znane piosenki o Warszawie zdobyły nową jakość i niezwykłe wykonanie.

MUZYKA POWAŻNA
Piotr Beczała – wybitny tenor operowy. Za konsekwentne budowanie repertuaru, sukcesy na scenach operowych świata oraz za udany początek współpracy fonograficznej z wytwórnią płytową Deutsche Grammophon.

FILM
Bartłomiej Topa – za stworzenie wielowymiarowej i niejednoznacznej postaci bohatera naszych czasów w filmie Drogówka. Za kreację aktorską bez fałszywych tonów i wspaniałą współpracę z partnerami.

TEATR
Kornel Mundruczó i zespół aktorski TR Warszawa – za zespołową kreację w przedstawieniu Nietoperz. Spektaklu, który rozpętuje groteskowy, muzyczno-teatralny żywioł, by zadać jedno z najpoważniejszych pytań: czy człowiek ma prawo sam zdecydować o zakończeniu swego życia?

SZTUKI WIZUALNE
Zbigniew Libera – za wystawę Nowe historie w Galerii Raster, cykl fotografii podejmujący temat popkulturowych wyobrażeń i mierzący się z tym, co dopiero ma nadejść. Za realizowany od 2012 roku projekt Kurator: Libera, w którym twórca polskiej sztuki krytycznej podjął się opieki nad młodymi twórcami, czyniąc z funkcji kuratora kolejny element swej artystycznej strategii.

MENEDŻER KULTURY
Violetta Łabanow – prezes Fundacji „Muzyka jest dla wszystkich” za realizację edukacyjnego projektu Smykofonia, dzięki któremu dzieci i ich opiekunowie wspólnie wchodzą w świat muzyki klasycznej.

KULTURA W SIECI
Otwarta Zachęta – za uruchomienie portalu internetowego otwartazacheta.pl, demonstrującego jak publiczna instytucja kultury może udostępnić w sieci swoje zasoby, dzielić się kulturą i traktować odbiorcę wirtualnego na równi z realnym.

SUPERGWARANCJE
Esa-Pekka Salonen - światowej sławy dyrygent. Za wytrwałe promowanie muzyki Witolda Lutosławskiego na estradach świata oraz w nagraniach płytowych. Za uczczenie Roku Lutosławskiego serią znakomitych koncertów z londyńską Philharmonia Orchestra oraz obszernym serwisem internetowym www.woven-words.co.uk, w atrakcyjny sposób przybliżającym sylwetkę i muzykę Witolda Lutosławskiego internautom z całego świata.

Krzysztof Penderecki - mistrz polskiej muzyki współczesnej. Za odwagę w przekraczaniu granic muzycznych konwencji, za budowanie nowych mostów z wielowiekową tradycją muzyczną, i za niezmienną otwartość na eksperymenty i artystyczne poszukiwania. Jego nazwisko od lat pozostaje symbolem najwyższej artystycznej jakości, a jego twórczość staje się inspiracją dla kolejnych generacji muzyków nie tylko klasycznych.
 
 
 
...