• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

„Hala odlotów” na 10-lecie TVP Kultura

14:10, 08.04.2015
„Hala odlotów” na 10-lecie TVP Kultura W niedzielę 19 kwietnia TVP Kultura wyemituje trzy specjalne wydania „Hali odlotów”, poświęcone dziesiątym urodzinom TVP Kultura. Przypomnimy początki anteny oraz nasze najciekawsze produkcje kulturalne. Podyskutujemy o tym, jak w czasach tabloidyzacji mediów i ich coraz większej komercjalizacji docierać z kulturą wysoką do szerokiej publiczności. Do udziału w programie zaprosiliśmy osoby, które współtworzyły naszą Antenę, oraz artystów będących jednocześnie naszymi wiernymi widzami i sympatykami.

W niedzielę 19 kwietnia TVP Kultura wyemituje trzy specjalne wydania „Hali odlotów”, poświęcone dziesiątym urodzinom TVP Kultura. Przypomnimy początki anteny oraz nasze najciekawsze produkcje kulturalne. Podyskutujemy o tym, jak w czasach tabloidyzacji mediów i ich coraz większej komercjalizacji docierać z kulturą wysoką do szerokiej publiczności. Do udziału w programie zaprosiliśmy osoby, które współtworzyły naszą Antenę, oraz artystów będących jednocześnie naszymi wiernymi widzami i sympatykami.

Na 10-lecie TVP Kultura przygotowano specjalne wydania „Hali odlotów” (fot. TVP)
Na 10-lecie TVP Kultura przygotowano specjalne wydania „Hali odlotów” (fot. TVP)

Podziel się:   Więcej
W pierwszej rozmowie (o godz. 15:00) powrócimy do początków TVP Kultura. Opowiedzą o nich założyciele Anteny: Jacek Weksler i Jerzy Kapuściński. Porozmawiamy także o teatrze w TVP Kultura na przestrzeni ostatniej dekady. Spotkamy się m.in. z reżyserkami Agnieszką Glińską i Izabellą Cywińską, aktorem Adamem Woronowiczem oraz z szefem redakcji teatralnej TVP Kultura – Wojciechem Majcherkiem. O literaturze na antenie TVP Kultura porozmawiamy z jedną z prowadzących program „Cappuccino z książką” – Sylwią Chutnik.

Drugie spotkanie (o godz. 16:50) poświęcone będzie filmowi i sztukom wizualnym, ważnym elementom naszej oferty programowej. Zaprosiliśmy m.in. Pawła Wysoczańskiego, reżysera dokumentu o Jerzym Kukuczce „Jurek” (tego dnia pokażemy film na naszej antenie), Mariusza Wilczyńskiego – autora pierwszej oprawy wizualnej TVP Kultura i Julię Mirny - autorkę nowej oprawy (nowa oprawa zadebiutuje na naszej antenie 11 kwietnia). Porozmawiamy także z Aleksandrą Kubiak i Karoliną Wiktor z performerskiej Grupy Sędzia Główny, laureatkami pierwszej edycji „Gwarancji Kultury” w kategorii „sztuki wizualne”.

W trzeciej odsłonie programu (godz. 18:55) skupimy się na muzyce. Będzie to okazja, by zapowiedzieć koncert „Inspiracje”, przygotowany na 10-lecie TVP Kultura (25 kwietnia, godz. 21:40) oraz XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który będziemy transmitować na naszej antenie jesienią. Porozmawiamy o organizowanych przez nas konkursach telewizyjnych: „Młody Muzyk Roku” i „Młody Tancerz Roku”. Wśród gości znajdą się ich laureaci, a także komentatorka Konkursu Chopinowskiego – prof. Alicja Paleta-Bugaj, uczestnik serii dokumentalnej „Szlakiem Kolberga” - Zbigniew Wodecki, którego będziemy mogli także posłuchać w naszym jubileuszowym koncercie, oraz Robert Kamyk – szef redakcji muzycznej TVP Kultura.

Obchody 10-lecia TVP Kultura zostały zaplanowane na 25 kwietnia 2015 roku. Z tej okazji odbędzie się uroczysta gala urodzinowa, połączona z wręczeniem dorocznych nagród anteny „Gwarancji Kultury” (25 kwietnia, godz. 20:00) i uświetniona koncertem „Inspiracje”, z udziałem takich gwiazd muzycznych, jak: Wojciech Waglewski, Kasia Nosowska, Royal String Quartet, Gaba Kulka, Iza i Łukasz Lach, Dominik Wania, Motion Trio, Maciej Obara, Włodek Pawlik, Zbigniew Wodecki, Natalia Przybysz, Mateusz Pospieszalski. Muzycy wystąpią w składach specjalnie zaaranżowanych na tę uroczystość. Wydarzenia można będzie śledzić na żywo na antenie TVP Kultura.

TVP Kultura powstała 24 kwietnia 2005 roku jako pierwszy kanał tematyczny Telewizji Polskiej. Jest jedyną w Polsce anteną telewizyjną w pełni poświęconą tematyce kulturalnej, laureatką nagród: Hot Bird TV Award w kategorii Kultura/Edukacja, EBUconnect w kategorii Best Comedy, Reality or Entertainment Promo, SAT Kurier Award, nagroda Muzeum Sztuki w Łodzi za edukacyjne cykle o sztuce. Od lipca 2011 roku funkcję dyrektora TVP Kultura pełni Katarzyna Janowska.

„Hala odlotów – 10 lat TVP Kultura – wydanie specjalne”, 19 kwietnia 2015, godz. 15:00, 16:50 i 18:55, TVP Kultura
 
 
 
...