• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Jerzy Jarocki nie żyje

12:37, 10.10.2012
Jerzy Jarocki nie żyje Nad ranem w środę 10 października w Warszawie zmarł jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych – profesor Jerzy Jarocki. Miał 83 lata. O godz. 20.20 w specjalnym Studio Kultura Rozmowy będziemy wspominać jego twórczość. O 21.05 przypomnimy spektakl „Matka” z wybitnymi rolami Ewy Lassek i Marka Walczewskiego.

Nad ranem w środę 10 października w Warszawie zmarł jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych – profesor Jerzy Jarocki. Miał 83 lata. O godz. 20.20 w specjalnym Studio Kultura Rozmowy będziemy wspominać jego twórczość. O 21.05 przypomnimy spektakl „Matka” z wybitnymi rolami Ewy Lassek i Marka Walczewskiego.

W TVP Kultura o godz. 21.05 spektakl „Matka” w reż. Jerzego Jarockiego (fot. PAT)
W TVP Kultura o godz. 21.05 spektakl „Matka” w reż. Jerzego Jarockiego (fot. PAT)

Podziel się:   Więcej
Reżyser i pedagog, znakomity interpretator tekstów Witolda Gombrowicza, Sławomira Mrożka, Witkacego i Tadeusza Różewicza. Do najważniejszych jego realizacji należały: „Tango”, „Garbus”, „Portret” Sławomira Mrożka, „Fizycy” Friedricha Dürrenmatta, „Matka”, „Szewcy” Witkacego, „Wyszedł z domu”, „Moja córeczka” Tadeusza Różewicza, „Wiśniowy sad”, „Trzy siostry” Antoniego Czechowa, „Proces” Franza Kafki, „Rewizor” Mikołaja Gogola, „Życie jest snem” Calderóna de la Barca, „Sen srebrny Salomei” Juliusza Słowackiego, „Ślub” Witolda Gombrowicza. W okresie stanu wojennego powstał niezwykły spektakl „Mord w katedrze”  T.S. Eliota grany w Katedrze Wawelskiej.

Jarocki przygotowywał również przedstawienia według własnych scenariuszy: „Sen o Bezgrzesznej”, „Grzebanie” według Witkacego, „Błądzenie” według Gombrowicza. W ostatnich latach stale pracował w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie przygotował m.in. „Tango” i „Miłość na Krymie” Mrożka, „Kosmos” Gombrowicza czy „Sprawę” według „Samuela Zborowskiego” Słowackiego.

Był laureatem licznych nagród i odznaczeń, wśród nich najważniejszych w teatralnej hierarchii nagród imienia Leona Schillera (1967) i Konrada Swinarskiego (1977), a także Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury (2006) oraz Złotego Medalu Gloria Artis (2007). W 2012 roku redakcja tygodnika „Polityka” przyznając doroczne Paszporty uhonorowała twórcę nagrodą specjalną przyznaną za „konsekwentne tworzenie teatru wierzącego w słowo dramatu i inteligencję widza, teatru, w którym odbijają się najważniejsze problemy naszych czasów. Za realizację największych sztuk klasyków polskiej i światowej dramaturgii, które weszły do historii teatru. Za stworzenie wzoru reżyserii, w której liczy się rzadko spotykana na polskich scenach dyscyplina intelektualna i formalna. Za ukształtowanie aktorskich talentów i karier, bez których polska scena byłaby uboższa”.
W 2009 roku Jerzy Jarocki wyreżyserował w Teatrze Narodowym w Warszawie „Tango” Sławomira Mrożka z Janem Fryczem, Ewą Wiśniewską, Janem Englertem, Katarzyną Gniewkowską, Kamillą Baar, Marcinem Hycnarem i Grzegorzem Majewskim. Ten spektakl kilka dni temu został zarejestrowany dla poniedziałkowego Teatru Telewizji (TVP1). Jerzy Jarocki zmarł po zakończeniu zdjęć, a przed montażem spektaklu.

 O swojej wizji tej sztuki mówił: „Nie da się grać »Tanga« śmiertelnie poważnie, od deski do deski, bo pozbawi się go całego smaku i czaru. Uważam jednak, że potrzebne są znaczne skróty i mutacje. To oczywiście przyniosło (...) zmianę tonacji, która jest wyrazem przeobrażeń zachodzących w otaczającym nas świecie. Wydawało mi się, że Mrożek doskonale je dostrzega i wie, że jeśli chce się dotrzeć do ludzi z tym samym komunikatem co kiedyś, to musi on być inaczej sformułowany. Szybszy i skuteczniejszy”.

„Tango” nie było jedynym spektaklem Jerzego Jarockiego zrealizowanym dla telewizyjnej sceny. „Matkę” z 1976 roku z wybitnymi rolami Ewy Lassek i Marka Walczewskiego powtórzymy dzisiaj, 10 października o godz. 21.05. Przed spektaklem o godz. 20.20 zapraszamy na specjalne wydanie Studio Kultura Rozmowy, w którym będziemy wspominać profesora Jerzego Jarockiego.