• Wyślij znajomemu
  zamknij [x]

  Wiadomość została wysłana.

   
  • *
  • *
  •  
  • Pola oznaczone * są wymagane.
 • Wersja do druku
 • -AA+A

Koprodukcja TVP na Berlinale

16:48, 04.02.2015
Koprodukcja TVP na Berlinale Pięć pokazów koprodukcji TVP „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana jr. odbędzie się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który potrwa od 5 do 15 lutego. Rosyjsko-ukraińsko-polski film – współprodukowany przez Apple Film Production Dariusza Jabłońskiego, przy wsparciu Studia Filmowego TOR – znalazł się w konkursie głównym. Festiwal będzie relacjonowany w magazynie „Kocham kino” w TVP2.

Pięć pokazów koprodukcji TVP „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana jr. odbędzie się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który potrwa od 5 do 15 lutego. Rosyjsko-ukraińsko-polski film – współprodukowany przez Apple Film Production Dariusza Jabłońskiego, przy wsparciu Studia Filmowego TOR – znalazł się w konkursie głównym. Festiwal będzie relacjonowany w magazynie „Kocham kino” w TVP2.

Kadr z filmu
Kadr z filmu

Podziel się:   Więcej
Na 65. Berlinale Telewizja Polska wraz z PISF i Polską Komisją Filmową przygotowała Polish Cinema Stand w ramach European Film Market. Na narodowym stoisku prezentowane będą polskie filmy i polscy producenci.
<BR><BR>Film „Pod elektrycznymi chmurami” w reżyserii Aleksieja Germana jr, który znalazł się w konkursie głównym, będzie pokazywany aż pięć razy podczas 65. Berlinale: 10 lutego o godz. 9:00 (Berlinale Palast); 11 lutego o godz. 12:00 i 15:00 (Friedrichstadt Palast) oraz o godz. 22:30 (International) i 14 lutego o godz. 9:30 (Haus der Berliner Festspiele).
Reżyser Aleksiej German jr. należy do najbardziej uznanych i najczęściej nagradzanych na światowych festiwalach reżyserów rosyjskich młodego pokolenia. Wśród aktorów grających główne role – znakomicie władający językiem rosyjskim Piotr Gąsowski. „Pod elektrycznymi chmurami” to przeplatające się wzajemnie historie o Rosji na przestrzeni ostatnich 20 lat. Gorzka opowieść, w której przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nieustannie się przenikają. 
– Zaproszenie tego filmu do konkursu głównego w Berlinie jest najlepszym potwierdzeniem, że wspieranie przez telewizję publiczną wolności artystycznej i wolności słowa, ma ogromny sens w wielu wymiarach i przynosi nam wszystkim, wszystkim Polakom, sukces – komentuje Juliusz Braun, Prezes TVP. – „Pod elektrycznymi chmurami" to niezwykły film i niezwykła koprodukcja rosyjsko-ukraińsko-polska, do której nie doszłoby, gdyby nie wsparcie polskich producentów, w tym TVP.
<BR><BR>– Ten film nie był łatwy do zrobienia – dodaje Artem Vasiliev, główny producent filmu z Metra Films. - Jego realizacja stała się możliwa tylko dzięki pomocy i wsparciu osób wierzących w powodzenie projektu od samego początku.
<BR><BR>A prezes Apple Film Production Dariusz Jabłoński zaznacza: – Jesteśmy bardziej niż zadowoleni, że film został wybrany do konkursu głównego w Berlinie i nie możemy się doczekać, by podzielić się efektem naszej wspólnej pracy z festiwalem i jego publicznością. To niezwykle ważny i odważny głos o współczesnej Rosji, zrealizowany przez reżysera, którego twórczością interesowaliśmy się od dawna. 
Film powstały we współpracy trzech krajów: Rosji, Ukrainy i Polski jest dobitnym przykładem tego, że dla sztuki najważniejsze są nie rządy, ale ludzie, oraz ich chęć współpracy i porozumienia. 
O FILMIE 

Rosja, 2017 r. Świat oczekuje wybuchu wielkiej wojny. Bohaterowie prowadzą zupełnie odmienne style życia, jednak każdy z nich należy do grupy, którą w klasycznej literaturze rosyjskiej nazywa się „zbędnymi ludźmi”. To historia o ich życiu, o walce i zwycięstwach. To również historia pewnego budynku, wokół którego splotły się ich losy. Jeden z nich to budowlaniec z Kirgizji, nie znający rosyjskiego. Nagle znalazł się niemal na innej planecie, gdzie prawie nikt nie rozumie jego języka – zresztą mało kto chce rozumieć. Kolejni to brat i siostra, którzy wrócili z zagranicy, by przejąć ogromny spadek po zmarłym ojcu, w tym ten wielki, nieskończony budynek. Chcą potem ruszyć w podróż po świecie. Jednak wszystko okaże się znacznie bardziej skomplikowane. Odwrócą się od nich dawni przyjaciele ojca z czasów, kiedy był niemal bogiem. Ich życie już nigdy nie będzie takie jak wcześniej. Jeszcze inny bohater to prawnik, specjalista od nieruchomości, i prześladujące go sny o przeszłości. Jakby żył innym, nie swoim własnym życiem. Albo przewodnik po małym muzeum, od dawna piszący rozprawę o malarzach: Malewiczu, Pietrowie-Wodkinie i innych, której wciąż nie może skończyć. Tymczasem muzeum może zostać zamknięte, bo na jego miejscu planowana jest wielka budowa. Bronić muzeum czy nie? 

Kolejny to uchodźca, zbiegły przed wojną. Jego rodzina zginęła, a on próbuje uratować małą dziewczynkę, przetrzymywaną jako zakładniczka w pobliżu porzuconej budowy. Jest też 40-letni architekt, twórca niedobudowanego budynku; który za nic nie chce dorosnąć. Pewnego dnia przypadkiem zakochuje się w znacznie młodszej od siebie dziewczynie i próbuje znaleźć z nią wspólny język. Dla niego ZSRR to cześć życia, dla niej jednak – „XV wiek”.
„Pod elektrycznymi chmurami” został wyprodukowany przez METRAFILMS (Rosja), LINKED FILMS (Ukraina) w koprodukcji z APPLE FILM PRODUCTION (Polska), TELEWIZJĄ POLSKĄ, przy wsparciu Studia Filmowego TOR (Polska) i STUDIA METRANOM (Rosja). Międzynarodowy festiwal w Berlinie to jeden z najbardziej prestiżowych – obok Cannes i Wenecji – światowych festiwali filmowych. 

„Pod elektrycznymi chmurami” (Pod elektriczeskimi obłakami/Under Electric Clouds) Scenariusz I reżyseria - Aleksiej German jr; zdjęcia – Jewgienij Priwin/Siergiej Michalczuk; montaż Siergiej Iwanow; muzyka - Andriej Surotdinow; dźwięk Iwan Gusakow; scenografia i kostiumy - Elena Okopnaja; charakteryzacja - Natalia Krimskaja/Galina Ponomariewa; casting Angela Karpowa/Wiktoria Nesterenko/Tatiana Murłakowa/Anna Sagałowicz; kierownik produkcji Jewgienjj Matwiejew/ Ałła Biełąja producenci wykonawczy - Artem Wasiliew/Andriej Sawieliew/Ruszan Nasibulin. W rolach głównych: Lui Frank (Petr), Merab Ninidze (Nikolaj), Wiktoria Korotkova (Sasza), Chulpan Kamatowa (Wala), Piotr Gąsowski (wujek Boria) Producenci: Artem Wasiliew (METRAFILMS Ltd, Rosja), Andriej Sawieliew (Rosja), Ruszan Nasibulin (Rosja), Sergiej Antonow/ Jegor Olesow (LINKED FILMS Ltd, Ukraina) Koproducenci: Dariusz Jabłoński/ Izabela Wójcik/ Violetta Kamińska (Apple Film Production, Polska), Krzysztof Zanussi (Studio Filmowe TOR, Polska). Produkcja: METRAFILMS (Rosja), Linked Films (Ukraina) w koprodukcji z Apple Film Production (Polska), Telewizją Polską S.A. przy wsparciu Studia Filmowego TOR (Polska) i Studia Metranom (Rosja). 

Centrum Informacji TVP