• Wyślij znajomemu
    zamknij [x]

    Wiadomość została wysłana.

     
    • *
    • *
    •  
    • Pola oznaczone * są wymagane.
  • Wersja do druku
  • -AA+A

Muzykotekaszkolna.pl – jak uczyć muzyki klasycznej w XXI w.

09:50, 08.12.2011
Muzykotekaszkolna.pl – jak uczyć muzyki klasycznej w XXI w. Muzykotekaszkolna.pl to innowacyjna platforma edukacyjna do nauki muzyki, opracowana przez zespół ekspertów: pedagogów i muzykologów. To jednocześnie pierwsze w Europie tak wszechstronne narzędzie, które pomoże odkryć świat dźwięków w niestandardowy sposób – za pomocą zabawy i samodzielnych eksperymentów. Projekt przygotował Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy tego typu projekt w Europie.

Muzykotekaszkolna.pl to innowacyjna platforma edukacyjna do nauki muzyki, opracowana przez zespół ekspertów: pedagogów i muzykologów. To jednocześnie pierwsze w Europie tak wszechstronne narzędzie, które pomoże odkryć świat dźwięków w niestandardowy sposób – za pomocą zabawy i samodzielnych eksperymentów. Projekt przygotował Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy tego typu projekt w Europie.

Muzykotekaszkolna.pl jest w założeniu projektem interaktywny, zorientowanym na młodego odbiorcę (fot. mat. organizatora)
Muzykotekaszkolna.pl jest w założeniu projektem interaktywny, zorientowanym na młodego odbiorcę (fot. mat. organizatora)

Podziel się:   Więcej
– Muzykoteka Szkolna to narzędzie wszechstronne: popularyzuje muzykę klasyczną i uwrażliwia na nią młodego odbiorcę. Pozwala na kontakt wymagającego użytkownika nowych mediów z archiwaliami i europejskim dziedzictwem kulturowym, podanym w nowej atrakcyjnej formie – mówi Michał Merczyński dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Mający dzisiaj swoją premierę projekt Muzykoteka Szkolna upowszechnia wiedzę o muzyce klasycznej, uczy rozpoznawania dźwięków, pokazuje instrumenty muzyczne, zabawnie wyjaśnia najtrudniejsze definicje, prezentuje wywiady z twórcami i filmy edukacyjne, z których będzie można dowiedzieć się jak zapisywać ulubioną melodię. Najmłodsi nauczą się też rozpoznawać dźwięki i odkrywać muzykę w tak nieoczywistych miejscach jak przestrzeń miejska.

Muzykoteka Szkolna mówi językiem dzieci i młodzieży: nowoczesnych technologii, aplikacji komputerowych pozwalających stworzyć własny utwór muzyczny i inteligentnych gier internetowych. Portal ma szansę stać się nieodzownym narzędziem edukacyjnym, szczególnie w kontekście powrotu muzyki do szkół jako samodzielnego przedmiotu.

Startująca dziś Muzykoteka Szkolna podobnie jak budowla z klocków lego, będzie tworzona modułowo. Jej struktura pozwala na stopniowe dodawanie nowych treści i rozszerzanie programu. I choć pierwsza część dotyczy muzyki klasycznej od jej początków aż po współczesność, to w przyszłości planowane jest udostępnienie bloków dotyczących jazzu, muzyki ludowej czy improwizowanej a także aplikacji do nauki beatboxowania. Pod koniec stycznia ruszy również część portalu przeznaczona dla nauczycieli, którzy znajdą na Muzykotece Szkolnej gotowe scenariusze lekcji oraz materiały dydaktyczne, które ułatwią im prowadzenie zajęć i warsztatów, w zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej.
 
 
 
...
 
Wszystkie materiały na portalu pochodzą z zasobów NInA, która za pomocą tego innowacyjnego narzędzia edukacyjnego realizuje również swoją misję digitalizacji dziedzictwa kulturowego.

Utwory muzyczne znajdujące się na stronie www.muzykotekaszkolna.pl dają wyobrażenie o różnorodności otaczającej nas muzyki, znajdą się więc tam zarówno kompozytorzy klasyczni jak Joseph Haydn czy Beethoven oraz współcześni jak Paweł Mykietyn i Paweł Szymański.

– Podstawową wartością portalu jest przedstawienie muzyki w szerszym niż tylko dźwiękowym kontekście: jako dziedziny życia, otaczającej nas społecznej rzeczywistości. Uczą tego zarówno merytoryczne artykuły jak i aplikacje, mówiące językiem młodzieży. To sprzyja popularyzacji muzyki klasycznej i kształtowania kultury muzycznej – tłumaczy muzykolog Katarzyna Naliwajek-Mazurek, kurator merytoryczny projektu. – Ta platforma pokazuje, że muzyka może uczyć kreatywnego myślenie oraz tego, że muzyka poważna możne być czasami bardzo „niepoważna” i spontaniczna – dodaje.

Uruchomieniu portalu edukacyjnego Muzykoteka Szkolna towarzyszy kampania popularyzująca muzykę klasyczną wśród młodzieży – „Muzykotersi”.

Więcej informacji: www.muzykotekaszkolna.pl